Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Masový vrah Anders Breivik před 9 lety zabil 77 lidí: Změnil si jméno a neustále si stěžuje

Masový vrah Anders Breivik před 9 lety zabil 77 lidí: Změnil si jméno a neustále si stěžuje
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
vrah
Anders Breivik (41), dnes přejmenovaný na Fjotolfa Hansena, před 9 lety zavraždil celkem 77 lidí během série tří teroristických útoků v Oslu a na ostrově Utøya. Soud mu vyměřil trest 21 let za mřížemi, kde vrah studuje univerzitu, změnil si jméno a nepřestává si stěžovat na život ve vězení.

Psalo se 22. července 2011, když Anders Breivik spáchal sérii tří teroristických útoků v Oslu a na ostrově Utøya. Jeho vinou zemřelo celkem 77 lidí, z nichž většinu tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce.

Breivik devadesát minut před útokem rozeslal svůj manifest 2083 Evropská deklarace nezávislosti (o 1518 stranách) na 1003 mailových adres. Dokument obsahuje jeho názory na uspořádání světa s mnoha citacemi, historickými odkazy s poznámkami z osobního života. Dle vlastních slov na něm pracoval devět let, z toho tři na plný úvazek. Podrobně v něm také rozebírá přípravy na teroristický útok – opatření zbraní, výrobu výbušnin a svůj mentální stav ve dnech před akcí.

V roce 2012 byl Breivik odsouzen k 21 letům ve vězení poté, co byl usvědčen z masové vraždy, způsobení smrtící exploze a terorismu. Proti rozsudku se neodvolal, údajně prý proto, že neuznává legitimitu soudu.

Anders Breivik za mřížemi

Masový vrah, který u soudu hajloval, vystupoval sebevědomě a prohlásil, že lituje, že nezabil víc lidí, se ve vězení dobře necítí. Jeho právníci chtěli, aby místo za mřížemi skončil v psychiatrické léčebně, to se ale nestalo a Breivik si nepřestává stěžovat.

Breivikovi ve vězení vadí především izolace. Ačkoliv studuje univerzitu, má k dispozici obytnou, pracovní a tréninkovou celu a může používat například televizi a dokonce i herní konzoli, není spokojený. Podmínkami ve vězení se na jeho podnět začal zabývat i soud ve Štrasburku, který ale Breivikovu stížnost v roce 2016 zamítl.

Fjotolf Hansen

Anders Breivik se v roce 2017 rozhodl, že si změní jméno. Jako hotovou věc to veřejnosti oznámil jeho právní zástupce Öystein Storrvik. Ten nechtěl o důvodech rozhodnutí svého klienta hovořit, norským médiím tehdy ale prozradil, že mu je Breivik vysvětloval a jsou důvěrné.

Související články

Další články