Tvůrci filmu Jana Masaryka vylíčili jako muže, který k životu potřebuje kokain. Jenže tehdy neměl punc feťáka, ale rozevlátého bohéma. Kokain byl ve 20. letech vnímaný jako zázračná medicína. Svým pacientům (i sám sobě) ho předepisoval slavný Sigmund Freud.

I za první republiky byl kokain drogou bohatých. Brala ho snad celá umělecká scéna. Život s lajničkou znaly Adina Mandlová i Lída Baarová. Takový Hugo Haas byl kokainista jak z učebnice.

Celá prvorepubliková záležitost s kokainem se měla tak, že byl plně legální a jako lék na bolest zubů, mandlí či uší nebo na různé nevolnosti a únavu se prodával na předpis v lékárně za lidových 12 korun. Recept přitom napsal jakýkoliv doktor, kteří též svorně považovali kokain za univerzální všelék a sami často patřili mezi jeho nadšené uživatele.

Až v roce 1928 byla založena Ústředna pro potírání nelegálního obchodu s omamnými prostředky. Nešlo ale o nějaké radikální protidrogové tažení. Spíše vadily finanční úniky, protože kokain se lelegálně pašoval z Německa… CELÝ ČLÁNEK NAJDETE NA WEBU G.CZ.