Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Martina Sáblíková slaví 35: Její kariérní úspěchy vás nechají zírat s pusou dokořán

Martina Sáblíková slaví 35: Už dnes je legendou
Zdroj: profimedia
+ Dalších 9 fotografií
Narozeniny

Česká republika měla ve svých dějinách řadu famózních sportovkyň a jednou z nich je i Martina Sáblíková. Rychlobruslařka oslaví 35. narozeniny, a přestože stále neukončila aktivní kariéru, patří už dnes k legendám svého sportu. Ostatně kdo jiný může říct, že by byl podle portálu Speedskatingnews.com vlastníkem neuvěřitelných 29 zlatých medailí, ať už se světových šampionátů nebo z olympiád. Připomeňte si největší úspěchy české lvice, na které se bude vzpomínat desítky let poté, co pověsí brusle na hřebík. 

Martina Sáblíková, rodačka z Nového Města na Moravě, se odmala věnovala sportu. Ve druhé polovině devadesátých let se věnovala basketbalu, v 11 letech si jí ale přetáhl kouč Petr Novák k rychlobruslení. Společně se pak vydali na neuvěřitelnou cestu, která přinesla úspěšnému tandemu desítky medailí ze všech možných soutěžích napříč katagoriemi. A ačkoliv ani Sáblíková věk nezastaví, je dost možné, že ještě nějaké přibudou.

Tři zlaté olympijské medaile

Psal se rok 2006, když Sáblíková, tehdy ještě teenagerka, startovala na olympijských hrách v Turíně. Při své premiéře se umístila v elitní pětce, konkrétně na čtvrtém místě na pětikilometrové trati. Nechybělo moc, a byl z toho senzační bronz. Sáblíková v následujících letech potvrzovala, že skvělý výsledek z OH nebyl náhodou. O čtyři roky později totiž ve Vancouveru brala bronz v závodě na 1500 metrů a triumfovala v jízdách na 3000 a 5000 metrů. Ve stejné disciplíně získala zlato i v Soči, kde přidala ještě stříbro v jízdě na tři kilometry. Další stříbro v závodě na pět kilometrů vybojovala v Pchjongčchangu a nakonec přes řadu komplikací, včetně těch zdravotních, získal letos bronz na OH v Pekingu.

Mnohonásobná světová šampionka

Dopočítat se medailí, které Sáblíková získala na světových šampionátech, není vůbec snadná práce. První cenný kov na mistrovství světa vybojovala podle portálu Speedskatingnews.com už v roce 2007 v Salt Lake City, kde brala zlato v jízdách na tři a pět kilometrů. Později přidala ještě 19 zlatých (triumfovala taky ve víceboji), sedm stříbrných a jednu bronzovou medaili. Kromě toho je i pětinásobnou evropskou šampionkou ve víceboji.

Královna Světového poháru

Dalším z důkazů, proč je Sáblíková legendou, je fakt, že hned třináctkrát vyhrála celkovou klasifikaci Světového poháru. Odjela přitom 19 sezón a více než v polovině z nich kralovala. Proto lze bez nadsázky říc, že poslední dvacetiletka je érou Martiny Sáblíkové.

Světová rekordmanka

Sáblíková se stala první rychlobruslařkou v historii, která na světových šampionátech získala 20 zlatých medailí. Na mistrovství světa v Salt Lake City v roce 2020 zajela i světový rekord v závodě na pět kilometrů, záhy ji ale o tento čas i zlatou medaili připravila Natalja Voronina z Ruska. Česká hvězda však v průběhu své kariéry zajela také světové rekordy v závodech na 3000 a 10000 metrů. Oba jsou přitom platné.

Vítězka ankety Sportovec roku

Český sport má spoustu skvělých jmen, nejlepší ale může být vždy jen jeden. Martina Sáblíková se na vrchol ankety Sportovec roku dostala hned třikrát – v letech 2007, 2009 a 2010. V roce 2017 pak od prezidenta České republiky Miloše Zemana (76) obdržela Medaili Za zásluhy.

Zmařený cyklistický sen

Martina Sáblíková není jen skvělou rychlobruslařkou, ale také vynikající cyklistkou. Ve sbírce má několik cenných kovů z republikových šampionátů a své cyklistické umění chtěla předvést i pod pěti olympijskými kruhy. Nejblíže olympijskému startu byla před hrami v Riu de Janeiru v roce 2016. Sáblíková a její tým si mysleli, že si účast na olympiádě vyjela už o rok dříve na mistrovství světa, jenže podle Mezinárodní cyklistické unie si Český svaz špatně vyložil postupová kritéria a Sáblíková v Riu nejela. Toto rozhodnutí se několik týdnů snažila zvrátit, nakonec jí ale nepomohly ani přímluvy prezidenta Zemana nebo Věry Čáslavské.

Bronz hodnoty zlata

Sáblíková se ve 34 letech zúčastnila olympiády v Pekingu a nutno říct, že načasování českou rychlobruslařku ani zdaleka nezastihlo ve vrcholné formě. Přitom nebýt covidu, turnaj by Sáblíková odjela ve skvělé fazóně, kterou v roce 2020 disponovala. Osud tomu ale nechtěl, a tak se česká lvice musela vypořádávat se zraněními. 

Jedno dokonce přišlo dva týdny před startem OH. "Narazila jsem nohama do mantinelu, pravá noha se bohužel zasekla do látky, kterou je mantinel potažený, druhou nohu jsem si přisedla a pořezala se na vnitřní straně stehna," popsala Sáblíková nehodu pro ČT Sport. V tu chvíli málokdo čekl, že by dokázala vybojovat cenný kov. Sáblíková se ale všemu a všem vzepřela a získala bronz. Nebylo se čemu divit, že ho slavila jako by získala zlato.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy