Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Martin Michal projel soud s novinářem, který ho označil za grázla: Nevzdává se a posílá sokovi jasný vzkaz!

Zdroj: herminapress.cz

Školácká chyba vlastní právní zástupkyně zřejmě stála Martina Michala (53), manžela Heleny Vondráčkové (64) a živoucí legendu českého mediálního soudnictví, výhru ve sporu o ochranu osobnosti.

Městský soud v Praze dnes ráno posuzoval jeho žalobu na redaktora bulvárního webu Super.cz Davida Zápala, který se ho na privátním profilu na Facebooku ptal, "zda není nemocný člověk a jen omylem státem neuznaným grázlem".

Advokátka Michala Jana Gavlasová však v žalobě zřejmě nekvalitně zformulovala Michalem požadovanou omluvu. Soud proto rozhodl v neprospěch žalující strany.

„Existuje jasná judikatura, že v žalobě musí být jasně vymezeno, kvůli jakým výrokům se musí žalovaný omluvit. To však žalující strana opomenula. Samotné výroky žalovaného mohly žalobce poškodit, nicméně právě pro formální chybu v omluvě jsme neprováděli ani dokazování, nakolik byly výroky závadné. Žalobce však může žalobu podat znovu,“ řekl v závěrečné řeči soudce Tomáš Novosad, který Martinu Michalovi přikázal zaplatit protistraně náklady řízení.

Sám Michal se k soudu nedostavil, jeho advokátka po rozhodnutí soudu, v němž ji soudce nepřímo zkritizoval za nekvalitně připravenou žalobu, bez vyjádření a relativně "v tempu" opustila budovu soudu. Není tak jasné, zda se její klient odvolá, nebo počká, až rozsudek nabude právní moci a poté sepíše novou žalobu bez chyby.

„Klient trvá na tom, že uvedené výroky byly uveřejněny na jeho soukromém profilu, nikoliv ve veřejném prostoru, a předcházelo tomu hrubé vyjadřování vůči němu ze strany žalobce. Navíc výroky nepovažuje za tvrzení, nýbrž řečnické otázky,“ řekl bezprostředně po vynesení rozsudku Zápalův právní zástupce Martin Zástěra.

První výrok, který se Michalovi nelíbil, připomínal jeho dřívější pobyt ve vazbě, z níž byl nakonec propuštěn a u soudu osvobozen, „Tak mě čeká ‚velká pocta‘, prestižní místo v Galerii prolhaných (stránka, na níž jsou kritizováni bulvární novináři, a v minulosti s ní byl často spojován Martin Michal, ačkoliv nyní jeho spojitost s webem jeho advokátka popírá, pozn. red.). Martine Michale, fakt si nepřipadáš jako nemocný člověk, který státem uznaným grázlem není jen náhodou a vinou nedokonalých zákonů?“ napsal Zápal dvanáctého února na svůj profil a vyprovokoval tak Michala k reakci.

Druhým žalovaným výrokem byl náznak, že Martin Michal má mít dítě se svou právničkou, což oba razantně popírají: „Pozdravuj doktorku Gavlasovou a její (svoje?) miminko. Hezký večer, dobrou noc,“ napsal redaktor Martinu Michalovi v diskusi o deset dní později.

Sám Michal zdaleka nehází flintu do žita: "Nesouhlasíme s tím, že bychom žalobu a žádost špatně formulovali, soudce navíc jasně v odůvodnění naznačil, že to Zápal přehnal a navíc lhal. Nic nového tedy podávat nebudeme, ale naopak se na základě dnešního rozsudku odvoláme k vrchnímu soudu," vzkazuje matador žalob na ochranu osobnosti svému protivníkovi a my se těšíme na pokračování. To brzy jistě přijde, protože Martin Michal před několika desítkami minut dával vyjádření pro televizi Nova, přičemž kameraman mu natáčel interiér domu přes dveře. Momentálně tedy u Michala zasahuje policie a kameraman se má na co těšit. Podobný spor totiž věčný stěžovatel řešil už jednou s kameramanem televize Prima a nebožák musel vypláznout 20 tisíc korun pokuty.

Samozřejmě vás budeme i dále informovat!

Související články

Další články