Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Maroko zakázalo burky. Chce tak zvýšit bezpečnost v zemi!

Maročanky zákaz burek vítají.
Zdroj: profimedia.cz
Marocké úřady zakázaly výrobu, prodej a nošení burek, tedy oděvu, který muslimkám zakrývá úplně celé tělo, a člověk tak má možnost vidět jen její oči. Země tak chce zvýšit bezpečnostní opatření. S informací přišla podle agentury AFP marocká média, která se odvolávají na tamní ministerstvo vnitra.

Burky nosí ženy především v Afghánistánu či Pákistánu. V Maroku to není až tak časté, ženy používají spíše hidžáb, což je šátek, který jim zakrývá jen vlasy. Přesto se najdou i nějaké ženy, které na ulici uvidíte v burce.

Marocký král Muhammad VI. hlásá umírněný islám. Podle AFP je ale v této muslimské zemi vidět boj mezi moderností a konzervatismem. „Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání zločinů,“ vysvětlil médiím zákaz burky představitel ministerstva vnitra. Narážel tak na atentáty spáchané v Maroku v posledních letech.

Maročanky ale zákaz burek vítají, je to pro ně krok kupředu a také významný krok v boji s náboženským extremismem. Salafistům se to ale nelíbí. Je to podle nich tradice, která by se měla dodržovat. „Je možné, že se Maroko blíží k zákazu nikábu, který muslimky nosí již pět století? Pokud se tak stane, byla by to katastrofa,“ prohlásil jeden šejk z řad místních salafistů.

Související články

Další články