Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Markétu a Mirka propustili z tureckého vězení: Po více než třech letech se vracejí do Česka

Markétu a Mirka propustili z tureckého vězení: Po více než třech letech se vracejí do Česka
Zdroj: extra.cz
svoboda
Po více než třech a půl letech byli z turecké věznice propuštění dva Češi. O zdárném konci Markéty Všelichové a Miroslava Farkase informoval Andrej Babiš. Ti byli zadrženi v roce 2016 za pomáhání kurdským milicím YPG a odsouzeni na více než šest let za mřížemi. Nyní jsou na cestě do České republiky.

Dva čeští občané Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, které turecká vláda odsoudila za pomoc kurdským milicím YPG, jsou propuštěni z vězení.

O zprávě s nadšením informoval Andrej Babiš (65) na sociálních sítích „Jsem rád, že moje jednání vloni v září s tureckým prezidentem Erdoganem o osudu dvou českých občanů dospělo k úspěšnému vyřešení celého problému bez jakýchkoliv podmínek i příslibů. Mám z toho velkou radost a děkuju BIS za pomoc a za roli, kterou v této kauze sehrála,“ uvedl v pátek premiér na Twitteru.

"Chci ovšem ocenit i práci ministerstev zahraničních věcí a spravedlnosti, která se o osud našich občanů nepřestala nikdy zajímat, a pomoc ministerstva obrany při zajištění jejich převozu zpět do vlasti. A v neposlední řadě bych také rád poděkoval za korektní jednání a vstřícnost turecké straně," dodal Andrej Babiš. Dvojice je nyní na palubě vládního speciálu a je na cestě domů. Následně budou předáni do péče lékařů.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Češi byli zadrženi 13. listopadu 2016, když nelegálně přejížděli z Iráku do Turecka. Při kontrole u nich našli materiály, které zmiňovaly YPG, jenž je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Farkas působil v milici jako odstřelovač a Všelichová zajišťovala Kurdům logistickou podporu.

Za dvojici se už v minulosti postavil bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Turkům tak řekl, že oba v oblasti jen pomáhali stavět nemocnici. Proti odsouzeným však svědčily fotografie, ze kterých bylo zcela jasné, že jsou součástí kurdské milice.

V roce 2017 byli soudem odsouzeni na šest let a tři měsíce za spolupráci s Lidovou obrannou jednotkou v Sýrii. Andrej Babiš tak od září 2019 vyjednával s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem o jejich propuštění zpět do České republiky.

Související články

Další články