Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Marketingový expert Jakub Horák pro eXtra.cz: Babiš je v patové situaci, poprvé jde proti svým voličům

Marketingový expert Jakub Horák pro eXtra.cz: Babiš je v patové situaci, poprvé jde proti svým voličům
Zdroj: Archiv Jakuba Horáka/Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Jakub Horák
Letošní krajské a senátní volby výrazně zasáhne koronavirus. Podle marketingového experta a spisovatele Jakuba Horáka (48) je to patrné už teď, protože preferenční průzkumy ukazují, že pozice ANO náhle zeslábla. Jedním z důvodů podle Horáka je, že Babišovi voliči se bojí lockdownu a situaci paradoxně nevylepšilo ani jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví, který se netají, že chce Česko uzavřít. "Babiš je ve slušné patové situaci," řekl Horák pro eXtra.cz.

Ovlivní podle vás koronavirus nadcházející krajské a senátní volby?

Očekávám stejnou volební účast, jaká byla v obdobných volbách v minulých letech. Někteří lidé se budou bát nákazy, na druhou stranu to vyváží slabší sociální skupiny, které přijdou volit strany, slibující jim různé finanční podpory. Každopádně se na poslední chvíli pandemie stává hlavním tématem voleb.

Sílí hlasy, že vláda koronavirovou epidemii nezvládá. Projeví se to ve volbách, nebo si Babiš udrží voliče?

Babišovi (66) vše hrálo do karet, neboť kvůli krizi lidé sledují daleko více celostátní témata než ta krajská. A opozice se pořád nedokázala poučit - kdo jsou vůbec stínoví ministři zdravotnictví dvou nejsilnějších stran opozice - Pirátů a ODS? Znáte jejich jména? Já ne. Hrozba lockdownu ale všechno může změnit.

Nedávno vyšly dva různé preferenční výzkumy. Jeden potvrdil silnou pozici ANO, druhý naopak ukázal propad. Jak to podle vás ve skutečnosti je?

Sběr dat průzkumu Kantaru, ve kterém ANO neztratilo, probíhal 10. 8. - 3. 9. V té době se situace zdála být pod kontrolou a vládní strany řešily jen to, která přidá víc důchodcům. Po dramatickém nárůstu čísel nakažených poklesla popularita ANO na 27 %, podle interních průzkumů hnutí dokonce na 24 %. I po poklesu ANO stále vítězí coby jasný hegemon.

Pomůže Babišovi jmenování Prymuly ministrem zdravotnictví?

To, co předváděl ministr Vojtěch, bylo tristní - byl to slabý manažer. Od Prymuly se dá čekat, že situaci zvládne. Jako vojenský lékař netrpí přílišnými ohledy na lidi, všichni jsme slyšeli jeho teorie o zavírání hranic na dva roky nebo o životě v komunitách tří rodin. Babišovi voliči se ale bojí lockdownu jako čert kříže, jsou to všichni, kdo se bojí testů a eRoušek, protože pokud by byli pozitivní nebo je někdo "nahlásil", nenahradí výpadek příjmů. Na covid v podstatě nevěří, protože to zatím nepostihlo nikoho blízkého v jejich okolí. Aby Babišovi voliči uvěřili, že je nutný plukovník Prymula, musela by se nákaza paradoxně ještě o dost víc rozjet.

Tím pádem myslíte, že Prymula Babišovi paradoxně uškodí?

Babiš je ve slušné patové situaci. Jako manažer dobře vidí ta čísla a ví, že se lockdown musí udělat. Jeho voliči jsou ale silně proti tomu. A rozdíl proti jakékoli jiné ekonomické krizi je ten, že ani těm nejhloupějším voličům se nebude dát namluvit, že za tuhle může Kalousek, ODS nebo Piráti. V tom je zásadní změna. Poprvé tak jde Babiš proti svým voličům.

Jak si podle vás stojí hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová po všech jejích přešlapech?

Ve středních Čechách má ANO nejnižší podporu ze všech krajů, nicméně i zde jeho volební potenciál před odstoupením Vojtěcha překračoval 30 %. Nepůsobí to dojmem, že by voliči přešlapy současné hejtmanky považovali za závažné. Pokud půjdou čísla ANO dolů, tak v souladu s celostátním trendem.

Čím si vysvětlujete, že voliči tolerují její kontroverze?

Evidentně platí, že pro voliče ANO představuje toto hnutí především Andrej Babiš, a pokud Jermanovou v čele kandidátky ponechal, důvěřují mu v tom, jak se rozhodl. Nezapomeňme, že volič ANO už dávno není korupcí znechucený podnikatel typu Jančury nebo Bernarda, jako tomu bylo v začátcích hnutí. Typický volič hnutí je dnes muž 50+, bez maturity, obyvatel menší obce do 20 000 obyvatel. Tito lidé hledají autoritu. A tu se Babišovi úspěšně daří představovat. Zatím.

Související články

Další články