Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Markéta Pekarová Adamová pro eXtra.cz: Babišovi nevěřím ani nos mezi očima

Markéta Pekarová Adamová pro eXtra.cz: Babišovi nevěřím ani nos mezi očima
Zdroj: Se souhlasem Markéty Pekarové Adamové
Koronavirus

Přestože koronavirová čísla se v Česku drží v normě, řada odborníků i část veřejnosti se obává, že na podzim dojde k další vlně covidu. Vláda v čele s Andrejem Babišem totiž podobně jako minulý rok rozvolňuje a premiér stejně jako loni na konci léta slíbil, že žádný lockdown nepřijde. "Nevěřím mu ani nos mezi očima! Kdybych bývala měla brát vážně každý slib Andreje Babiše, byla bych bláhová a naivní," uvedla pro eXtra.cz šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se vláda ani nepřipravuje na scénář, že by k další vlně opravdu došlo.

Česko nadále rozvolňuje, přestože řada ostatních zemí Evropy se na cestovatelském semaforu barví do ruda. Jsou podle vás rozvolnění na místě?

Je to především jeden velký chaos. Vláda musí postupovat s ohledem na to, jak se daří proočkovat nejohroženější skupiny obyvatel. Podívejte se třeba na proočkovanost zaměstnanců v sociálních službách, která je zhruba mezi 60 až 65 procenty. Jak je možné, že je vláda nedokázala dostatečně motivovat a přesvědčit? Rozvolnění je samozřejmě na místě, ale musí se nám dařit chránit rizikové skupiny obyvatel.

Andrej Babiš řekl, že na podzim k žádným lockdownům nedojde a že už budeme jenom rozvolňovat. Věříte slovům premiéra?

Nevěřím mu ani nos mezi očima! Kdybych bývala měla brát vážně každý slib Andreje Babiše, byla bych bláhová a naivní. Pamatujete si, jak říkal, že máme dost ochranných pomůcek, když zrovna propukla pandemie? Jak loni v létě vzkazoval opozici, že už nikdy nebudou plošná opatření? Jak před celým světem tvrdil, že jsme „best in covid“? Slovům premiéra žádnou zvláštní váhu nepřikládám, podobně jako on nepřikládá žádnou váhu doporučením odborníků.

Obáváte se tedy, že na podzim dorazí do ČR další koronavirová vlna?

Všechny války se vyhrávají správným odhadem protivníka a prozíravým předvídáním překážek. Už v červenci jsme proto svolali mimořádnou schůzi Sněmovny, na které jsme chtěli od vlády slyšet, jak se z pandemie poučila a jakou strategii má na podzim připravenou. Nedozvěděli jsme se téměř nic. Netvrdím, že další vlna jednoznačně přijde, ale schopná vláda musí předvídat všechny možné scénáře. A hlavně se poučit ze svých předešlých chyb. Nic z toho se neděje. Věřím v to, že po volbách vznikne taková vláda, která dá Česko opět dohromady!

Řada odborníků minulý rok přisuzovala podzimní vlnu covidu kromě pozdní reakce vlády i cestování. Je podle vás rozumné se za současných podmínek vydávat do zahraničí?

Žijeme v otevřeném světě, jeho poznávání bych určitě nikomu nezakazovala. Především doporučuji chovat se zodpovědně, nesobecky a správně dodržovat všechna hygienická a bezpečnostní opatření. Určitě je příjemné si v létě odpočinout na dovolené, třeba u moře nebo v horách. Doporučila bych zejména nechat se očkovat, ostatně já sama jsem už podstoupila očkování a výrazně mi to ulehčilo cestu na dovolenou do Itálie.

Související články

Další články