Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Marika Gombitová si prošla peklem. Vážná nehoda jí málem ukončila kariéru, v 67 letech koncertuje na invalidním křesle

Marika Gombitová slaví 67. narozeniny.
Zdroj: Se svolením Mariky Gombitové
+ Dalších 8 fotografií
NAROZENINY

Patří ke skutečným legendám československé populární hudby a je nekorunovanou královnou slovenského popu. Řeč je o Marice Gombitové, která slaví své 67. narozeniny. Zpěvačka má za sebou nespočet ocenění a duet si s ní zazpívali například Vašo Patejdl i Karel Gott. Kariéru jí však málem zničila a do velké míry ovlivnila vážná dopravní nehoda, jejímž následkem ochrnula od sedmého obratle dolů. Marika ale ukázala srdce bojovnice, v lednu se dokonce chystá koncertovat v pražské O2 areně. 

Hvězda slovenského popu, Marika Gombitová, která slaví své 67. narozeniny, se již za svých mladých let stala hudební ikonou a získala nespočet ocenění. I proto bývá nazývána nekorunovanou královnou slovenské populární hudby a patří mezi nejvýraznější osobnosti slovenské kultury.

Své narozeniny plánuje oslavit v rodných Turanech nad Ondavou na východním Slovensku. Tam zažila i celé své dětství, na které ráda vzpomíná. „Prožila jsem tam nádherné dětství. Rodiče sestru Helenku, bratry Michala, Janka a Dušana a mne vedli k lásce k hudbě a ke zvířatům,“ sdělila před časem redakci eXtra.cz.

Cenná a oceněná

Marika se zprvu proslavila ve skupině Modus, kde byla hlavní zpěvačkou. V kapele se sešlo silné pěvecké trio - Marika Gombitová, Miro Žbirka, Janko Lehotský, tedy jména, která se brzy stala značkou kvality a dodnes jsou považována za legendární.

Zpěvačka má celkem devět alb ze sólové tvorby, kdy zejména to poslední s názvem Ateliér duše, které nahrála s Vašo Patejdlem a do nějž zařadila i duet s Karlem Gottem "Neznámy pár", se stalo nejúspěšnějším. Deska tehdy vyšla jako první hudební videokazeta na českém trhu.

Za svou tvorbu získala hned celou řadu ocenění. V roce 2018 převzala z rukou tehdejšího slovenského prezidenta Andreje Kisky Pribinův kříž I. třídy za mimořádné zásluhy o kulturní rozvoj Slovenské republiky v oblasti populární hudby. Ve stejném roce se stala první ženou, která získala Velkou cenu Slovenského ochranného svazu autorského za celoživotní dílo.

Letos v srpnu na Muzikálovém festivalu režiséra Jozefa Bednárika si Marika převzala krásné ocenění. Stala se První československou muzikálovou princeznou. Toto ocenění získala díky hlavní roli v dnes už doslova kultovním československém muzikálu Neberte nám princeznu, v němž zazářila po boku Mekyho Žbirky. A byť už by klidně mohla pověsit mikrofon na hřebík a užívat si zaslouženého důchodu, Gombitová zpěv miluje a pokračuje v koncertování. Loni v prosinci vyprodala bratislavskou sportovní halu a už se nemůže dočkat, až vystoupí příští rok v Praze.

Osudná autonehoda

Ačkoliv se může zdát, že měla Gombitová na růžích ustláno, není tomu tak. Nechybělo totiž moc a málem přišla o slibně rozjetou kariéru. 30. listopadu 1980 byla účastnicí vážné dopravní nehody, během níž neměla zapnutý pás a vyletěla předním sklem. Tato tragická událost ji odkázala na invalidní vozík. Ovšem Marika předvedla nezdolnou vůli a již půl roku po nehodě se objevila na vystoupení na Bratislavské lyře. Poté se však hned vrátila do rehabilitačního ústavu v Kladrubech.

I přes veškeré těžkosti nadále vystupuje na pódiích, je přitom upoutána na kolečkové křeslo a nejinak tomu bude i v Praze. Nejtěžší však pro ni bude to, že nebude moct vystoupit po boku kamarádů, kteří se již odebrali do hudebního nebe. "Pochopitelně mi bude chybět Karel Gott, Miro Žbirka a Vašo Patejdl. Nazpívala jsem s nimi nádherné duety a byli to mí velcí přátelé. Nejen kolegové,“ dodává posmutněle zpěvačka.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy