Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Marie Terezie jde do finále: Vojta Kotek prozradil zákulisní informace

Nový rok uzavře minisérie Marie Terezie pátým, finálním dílem.
Zdroj: se souhlasem ČT
+ Dalších 5 fotografií
minisérie

Minisérie Marie Terezie o jediné ženě na českém trůnu míří do finále. V pátém a zároveň posledním díle ztvární habsburskou panovnici rakouská herečka Ursula Strauss (47). Jejího chotě Františka Štěpána Lotrinského hraje Vojtěch Kotek (33). Oba herci dnes na online tiskové konferenci České televize promluvili jak o své postavě, tak o náročných přípravách.

Tiskové konference k poslednímu dílu Marie Terezie, který Česká televize odvysílá na Nový rok, se zúčastnili kromě hlavních herců - Vojty Kotka a Ursuly Strauss - také režisér Robert Dornhlem, scenáristka Mirka Zlatníková, generální ředitel ČT Petr Dvořák, kreativní producent snímku Jan Maxa a producent ze společnosti Maya Productions Jan Novotný.

„Celá série vzbudila společenský zájem o Marii Terezii jako o osobnost, ale i o dobu její vlády, o osvícenství. Povedlo se nám najít látku, s níž jsme mohli oslovit zahraniční partnery a otevřít si dveře k mezinárodní spolupráci. Pro Českou televizi se jednalo o první takto rozsáhlou koprodukci ovšem s velkým českým tvůrčím vkladem od počátečních idejí, námětů i scénářů. A to i přesto, že jde spíše o rakouskou hrdinku. Nyní její příběh vrcholí, a nejen z diváckého pohledu ušla velmi úspěšnou cestu. Všechny dosavadní díly série měly vysokou sledovanost,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Děj pátého dílu je situován do let 1760 až 1780, tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu. Pojednává o sňatkové politice Marie Terezie, o finančních problémech monarchie, které se přes nepochopení své ženy pokouší řešit František Štěpán, o Josefovi, který se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka, o smrti Františka Štěpána a následném konfliktu mezi Josefem a Marií a konečném prozření Josefa, který pochopí, jakou roli otec skutečně v chodu říše hrál a jak významný je jeho odkaz pro její budoucnost. Jsme svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň oběma rodiči opomíjeného dítěte přes tragické zklamání v prvním manželství s Isabelou Parmskou a zádumčivou rezignaci v druhém svazku s Marií Josefou Bavorskou přes úmrtí otce a obtížná léta spoluvlády s matkou až po závěrečné smíření s odkazem obou rodičů.

Vojta Kotek o Františkovi

Díky práci maskérů si i pozdní fázi života Františka Štěpána zahrál Vojtěch Kotek. "V maskérně jsem trávil tři až čtyři hodině každý den ráno a pak hodinku trvalo sundávání masky." Moderátor se během konference Vojty zeptal, o čem si herec s maskérem celou tu dobu povídá? "Naštěstí musím říct, že je Renda Stejskal velmi rád soustředěný na práci a že si tolik povídat nechce, protože jsem se strašně bál, co my dva si tak budeme říkat. Občas jsme si popovídali a bylo to hrozně fajn. A jsem mu strašně vděčný, že mi tohle všechno umožnil," řekl Kotek.

Kotkovi role Františka Lotrinského přirostla k srdci a je šťastný, že se s ní mohl rozloučit. "Musím říct, že jsem s Františkem prožil celý jeho život a jsem vděčný, že jsem se s ním mohl nějakým způsobem i v jeho kůži rozloučit."

Nová představitelka Marie Terezie

V pořadí již třetí Marii Terezii ztvární rakouská herečka Ursula Strauss. Co ona řekla o své roli habsburské panovnice? "Marie Terezie je přezdívána Matkou národů. Fascinuje mě ta její síla, ten politický talent. Když uvažuju o tom, co všechno zvládla ve svém životě a mládí, tak jsem v úžasu," řekla Strauss.

A jaká byla Ursula pro Vojtu Kotka? "Kdybych se ve svém životě třikrát oženil a dopadlo by to pokaždé takhle dobře, jako to dopadlo při natáčení této série, tak bych byl šťastným mužem," konstatoval Kotek.

V souvislosti s uvedením Marie Terezie v ČT2 v úterý 11. ledna uvede i dokumentární film Josef II.: Rebel na trůnu od filmařky a spisovatelky Moniky Czernin. Zatímco poslední část výpravného dramatu divákům vyjeví drama na motivy pozdní fáze vlády Marie Terezie, dokument přichází s ambicí vypovědět více o vládě jejího syna a nástupce Josefa II. a o podhoubí jeho politického smýšlení, které se formovalo právě v období, o němž zmíněný hraný film vypovídá.

Související články

Další články