Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Marie Černá ukrývala v bytě Kajínka: Musela se vystěhovat i se synem

Marie Černá
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Devadesátky

Když Jiří Kajínek v roce 2000 uprchl z věznice na Mírově, schovával se u Marie Černé, manželky orlického vraha Ludvíka Černého. V bytě v pražských Stodůlkách strávil Kajínek 40 dní a s Maruškou, jak ji dodnes nazývá, vycházel v dobrém. Přesto to byla právě ona, kdo nakonec zapříčinil, že si pro jejího utajovaného hosta přišli policisté. Při jejich zásahu navíc sehrála určitou roli i Daniela Chodounská, žena dalšího z členů orlického gangu.

Na konci října roku 2000 se objevil na prahu bytu Marie Černé Jiří Kajínek, který tehdy čerstvě uprchl z věznice na Mírově. Právě tam se nejslavnější český vězeň seznámil s Ludvíkem Černým, na doživotí odsouzeným vrahem, který se podílel na většině mordů orlického gangu. Podle výpovědi Marie u soudu ji Kajínek vtlačil do bytu, ukázal jí pistoli a řekl jí, že pokud bude spolupracovat, neublíží jí ani jejímu malému synovi.

Tuto verzi ale Kajínek popírá, sám pro eXtra.cz říká, že by těžko někomu hrozil. Tak či onak začal u Černé bydlet, mělo jít ale jen o dočasný úkryt. "Zařizoval jsem si jiný byt, ale dva lidé, kteří mi s tím pomáhali, mě nakonec podrazili," vzpomíná Kajínek, který byl díky amnestii od prezidenta Miloše Zemana propuštěn v roce 2017.

O tom, kde Kajínek pobývá, prý Černý nevěděl, alespoň do té doby, než Marie jela navštívit svého muže do věznice. "Tehdy jsem jí říkal: 'Mařenko, prosím tě, nemůžeš říct Ludvíkovi, že tady jsem, protože on se jinak prořekne.' Bohužel mu to ale řekla, ale mně to zapřela. Kdyby mi to tehdy sdělila, já bych okamžitě odešel," vzpomíná v rozhovoru pro eXtra.cz Kajínek. Zároveň ale nevěří tomu, že by ho Černý udal. "Nic takového, to byl Martin Vlasák, kterému Černý prozradil, že se skrývám u něj doma," vysvětluje.

Chodounská řezala lano

Osmého prosince 2000 pro Kajínka přišla zásahovka. Bylo to zrovna v momentě, kdy Marie odjela se synem navštívit svého muže do věznice. Při zatýkání pak sehrála roli i Daniela Chodounská, manželka Petra Chodounského, který stejně jako Černý patřil k orlickému gangu. Daniela totiž bydlela v bytě nad Černými, a když jeden z členů zásahové jednotky slaňoval k oknu, kterým se chtěl dostat ke Kajínkovi, snažila se policistovi přeříznout lano nožem. Prý proto, že se bála o svůj život.

Chodounské totiž podle její výpovědi někdo už dlouhé roky vyhrožoval, a to právě kvůli jejímu manželovi. O Kajínkovi prý vůbec netušila, což potvrzuje i on sám. I tak jí ale soud vyměřil tři roky vězení podmíněně za pokus o vraždu. Černá dostala také podmínku, navíc přišla o byt. Policisté v něm totiž při zásahu našli falešné dokumenty a nájemní smlouvy, které zařizoval Ludvík Černý. Celá věc tak putovala k soudu, který rozhodl, že se Černá se synem musí vystěhovat, k čemuž také došlo v roce 2003.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy