Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Marek Hilšer si vyrobil roušku z pleny: Situace s ochrannými pomůckami je katastrofální, tvrdí

Marek Hilšer si vyrobil roušku z pleny: Situace s ochrannými pomůckami je katastrofální, tvrdí
Zdroj: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
exkluzivně
Pandemie koronaviru ovlivnila životy nás všech. Česká vláda uvedla v platnost několik opatření a doporučuje, aby lidé nosili roušky. Ty ovšem nejsou k dostání a lidé si je sami vyrábí z nepoužité bavlny, starých prostěradel, triček či filtrů do vysavačů. Co si o situaci myslí senátor Marek Hilšer, který na sociální síti ukázal humorný snímek s jednorázovou plenou na obličeji?

Senátor Marek Hilšer na sebe upoutal pozornost snímkem na sociální síti, na němž si vyrobil roušku z jednorázové pleny. Jeho manželka Monika stojí na fotce po jeho boku a obličej si chrání plenou látkovou. Jakkoliv jsou podle něj současná opatření úměrná, situaci s ochrannými prostředky považuje za katastrofální.

Jak vnímáte situaci ohledně nového koronaviru jako celek (jak v globálním měřítku, tak v České republice)?

„Wuchanský koronavirus je nový typ viru ze skupiny SARS virů, o které mohla veřejnost v minulosti slyšet ve spojitosti s Čínou. Na rozdíl od epidemie v roce 2003 se nyní vir z Číny rozšířil po celém světě. Rychlost jeho šíření všechny zaskočila a země nebyly dostatečně připraveny. Dobrou zprávou je, že drtivá většina nakažených lidí má jen mírnější průběh onemocnění. Virus je životu nebezpečný především pro starší lidi a oslabené jedince. Ty je třeba chránit nejvíce. Za zmínku stojí, že se doposud na celém světě prokazatelně nakazilo asi 180 tisíc lidí. To je přibližně stejný počet nemocných chřipkou, který je u nás doma v ČR každý rok v únoru.“

Jaká opatření by podle Vás pomohla proti šíření viru?

„Nemáme-li léky ani vakcínu, jediným způsobem jak se ochránit před rychlým šířením viru je nepřijít s ním do kontaktu. To znamená, co nejvíce omezit kontakty mezi lidmi, používat nejlépe respirátory nebo roušky a dodržovat hygienu. Každá vláda musí na všech úrovních zavést taková opatření, aby se naplnil tento cíl.“

Myslíte si, že vláda přijímá dostatečná opatření?

„Co se týká omezení kontaktů mezi lidmi zavedením karantény, jsou podle mého názoru přijatá opatření úměrná současné situaci. Nyní jde především o to, aby se omezila rychlost šíření viru, a tak nenastal katastrofální scénář, kdy by nemocnice neměly kapacitu ošetřovat pacienty se skutečně vážnými příznaky. Co je horší, že vláda nezvládla zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky a veřejnost. Ještě 28. ledna ministr zdravotnictví ujišťoval, že roušek a respirátorů bude dost. Jsme za polovinou března, zdravotníci se nemají čím chránit a sehnat roušku v obchodě je nemožné. To může být příčinou kolapsu zdravotnictví, budou-li muset lékaři a sestry do karantény nebo z nich většina onemocní. Doufejme, že k tomu nedojde.“

Kroky do budoucna

Co byste lidem doporučil?

„Přestože se všichni přirozeně obáváme a jsme v nejistotě, jak se bude situace vyvíjet, neměli bychom podléhat panice a přílišnému strachu nebo úzkosti. Budeme-li dodržovat všechna opatření, riziko nákazy se sníží. Především starší lidé a oslabení jedinci se musí chránit a ostatní bychom jim měli pomáhat. Třeba zajištěním nákupů, aby nemuseli vycházet do obchodů. Rád bych také apeloval, abychom k lékaři chodili až s příznaky onemocnění. Narůstají počty lidí, kteří se z obavy chtějí nechat testovat, aniž by měli příznaky. Vede to velkému zatížení zdravotnického personálu, který již dnes jede naplno, ale největší nápor ho teprve čeká.“

Jak si myslíte, že se situace bude vyvíjet?

„Musíme se smířit s tím, že virus nevymýtíme ani nezastavíme do 14 dnů nebo za měsíc. To prostě není možné i vzhledem k tomu, že žijeme v propojeném světě. Dříve nebo později si budeme muset na nový virus zvyknout jako na jiné nemoci, postupně se posílí naše kolektivní imunita. Šíření se pak zpomalí nebo zastaví. Podaří-li se vyvinout lék nebo vakcína, bude tento proces rychlejší. V karanténě nemůžeme zůstat na věky, mělo by to zničující ekonomické dopady. Pro mnohé občany už dnes přinášejí opatření vážné problémy. Je důležité dobře vážit pro a proti.“

Předpokládáme, že rouška z plenky na Vašem FB profilu byl jen vtip pro odlehčení. Čím se ale mohou lidé chránit, když neseženou roušky, kterých je na trhu nedostatek? Jsou textilní roušky, které momentálně Česko ve velkém šije, dostatečnou ochranou?

„Podomácku vyrobené roušky jsou jen částečnou ochranou. Chrání před tím, abychom ostatní nepoprskali a nenakazili. Nelze je ale považovat za definitivní ochranu. Virus je tak malý, že rouškou vyrobenou z běžných materiálů, které máme doma, projde. Vyšší ochranu nepochybně zajišťuje doporučený respirátor. A když nemáte nic, dočasně pomůže i plena. Když každý bude mít roušku nebo alespoň nějakou náhradu, riziko nákazy se výrazně sníží.“

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy