Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Marek Eben v šoku z úmrtí Evy Zaoralové: Odešla noblesní a vzdělaná dáma, řekl eXtra.cz

Zemřela Eva Zaoralová: Odešla noblesní a vzdělaná dáma, říká Marek Eben
Zdroj: herminapress
+ Další 4 fotografie
úmrtí

Smrt Evy Zaoralové (†89) rozesmutnila nejen řadu fanoušků filmového festivalu v Karlových Varech, ale i jednu z jeho nejvýraznějších tváří. Moderátor Marek Eben (64) se o ní dozvěděl až od našeho redaktora a byl zaskočený. „Já vůbec nevěděl, že zemřela! Prosím vás pěkně!“ marně chvíli hledal slova.

Marek Eben: Eva Zaoralová byla pro festival zásadní

Hudebník, moderátor a herec Marek Eben už pomalu patří k inventáři karlovarského filmového festivalu. Uvádí ho (a také Festivalové vteřiny na ČT) již od roku 1996. Bývalá umělecká šéfka festivalu začala ve své pozici ještě o dva roky dříve.

Znali se tak velmi dobře, a proto ho zpráva o jejím úmrtí zarmoutila.

„Eva Zaoralová byla zcela zásadní osobou pro celý festival. Jednak film byl celý její život. Dělala to vždy s vášní a měla ohromný rozhled. Také ji měli velmi rádi zahraniční návštěvníci,“ uvedl pro eXtra.cz Marek Eben.

„Znali ji z evropských festivalů v Cannes, z Benátek a podobně. Měla spoustu skvělých osobních vazeb, mluvila výborně francouzsky. To všechno ji činilo nepostradatelnou ve vedení festivalu,“ říká populární spíkr.

Úspěšný tandem s Jiřím Bartoškou

Eva Zaoralová byla ve velmi úspěšném tandemu s šéfem festivalu Jiřím Bartoškou.

„Myslím si, že s Jirkou tvořili vzájemně se báječně doplňující dvojici. Eva byla ta noblesní a velmi vzdělaná v oblasti filmu, Jirka ten živelný s charismatem a obchodním talentem,“ dodal pro eXtra.cz Marek Eben.

Kariéra

Eva Zaoralová byla česká publicistka, která se specializovala především na francouzský a italský film.

Vystudovala francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a později byla šéfredaktorkou odborného filmového časopisu Film a doba. Zasedala v porotách mnoha filmových festivalů, jmenovitě například v Benátkách, Berlíně, Cannes, Antalyi či Mannheimu.

V roce 1994 se připojila k herci a prezidentu festivalu Jiřímu Bartoškovi a následně se stala uměleckou ředitelkou Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Tou byla do roku 2010, o rok později začala působit jako umělecká poradkyně festivalu.

Od exprezidenta Václava Klause získala medaili Za zásluhy v oblasti kultury. Informace o úmrtí zveřejnil server Novinky.

Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy