Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

MAPA nedělní demonstrace proti Babišovi: Kde se osvěžit, kudy přijít a kam s dětmi?

Zdroj:
+ Dalších 25 fotografií
PŘEHLEDNĚ
Nedělní největší porevoluční demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii pořádá na Letné od 16:30, pořádně zamává především s dopravou. Na co všechno se mají návštěvníci akce připravit a kde co najdou? Přehledně uvnitř článku a na přiložené mapce.

Prostor demonstrace se rozkládá na Praze 7 na Letenské pláni naproti fotbalovému stadionu pražské Sparty. Pódium bude nedaleko od vjezdu do podzemního parkoviště, poslední sektor pro účastníky končí nedaleko u vjezdu a výjezdu z tunelového komplexu Blanka.

Nejrychlejší cesta na místo tak bude pěšky od metra Hradčanská (na mapě zleva) nebo ještě lépe Vltavská (zprava), protože se dá čekat, že tramvaje budou ucpané. Dopravní podnik žádá cestující, aby zkusili právě různé vzdálenější zastávky než ty nejbližší, které nemusí nápor demonstrantů zvládnout. Nejlepší je pak po Praze dojít na místo pěšky.

Policie upozorňuje demonstrující, aby k dopravě skutečně zvolili MHD. V okolí Letné je totiž malý počet parkovacích stání.

Bezpečí

Jenom metro bude mezi nedělní čtrnáctou a sedmnáctou hodinou a poté mezi osmnáctou a dvacátou hodinou posíleno tak, aby zvládlo nápor účastníků protestu. „V úseku Dejvická – Želivského trasy A budou jezdit soupravy v intervalech tří až čtyř minut. Na dalších trasách budeme posilovat provoz dle aktuální poptávky,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku Aneta Řeháková.

Policie je také připravena, ale jako na fotbalovém zápase to kvůli mírumilovnosti účastníků vypadat rozhodně nebude. Spíš než těžkooděnce a policisty na koních mohou demonstranti čekat strážce zákona ve výrazných vestách.

„Do bezpečnostního opatření nasadíme několik desítek policistů z antikonfliktního týmu, dopravní a pořádkové služby a služby kriminální policie a vyšetřování. V tuto chvíli nevíme o čemkoli, co by bylo důvodem pro nastavení jakéhokoli mimořádného opatření. Nicméně několik informací a doporučení máme,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Zdraví

Na místě budou záchranáři, 45 dobrovolníků z Českého červeného kříže a šedesát dobrovolníků od pořadatelů. Ti na deseti stanovištích (viz mapa) budou pomáhat všem, kterým by se udělalo nevolno.

Redakce eXtra.cz již dříve informovala, že na místě budou i stany s ošetřovnami. Ty budou umístěny na jižní straně Letné, napravo od demonstrantů při pohledu na pódium.

Na různých místech budou také k dispozici toalety. Těch pořadatelé sehnali 100, pisoárů pak bude k dispozici 32.

Kvůli bezpečnosti nebude možné jednoduše ze sektoru dál od silnice do jiného blíž k vozovce. Půjde to, ale bude třeba nejprve obejít celý areál. Pořadatelé ale účastníky žádají, aby si vybrali místo a na něm setrvali až do konce.

Handicapovaní budou mít k dispozici prostor hned pod pódiem (nalevo při pohledu z pódia). Rodiče s dětmi budou mít vymezený prostor zhruba uprostřed kolem zdravotnických sta­nů.

Strach z počasí

Nikde na prostranství nebudou k dispozici žádné stánky s občerstvením. V neděli se čeká pořádné horko, takže spolek Milion chvilek pro demokracii doporučuje návštěvníkům, aby si přinesli vlastní jídlo a pití, i když na místě budou k dispozici i cisterny s vodou. Ta bude dostupná i v korytech na mytí rukou. Kdyby někoho přepadl ukrutný hlad, vedle stadionu Sparty je McDonald's. Dá se ale očekávat, že v něm bude velký nával a dlouhé fronty na jídlo.

Nikdo z účastníků by neměl vynechat ani pokrývku hlavy a v případě lijáku pláštěnku. Deštníky se na demonstrace nehodí.

Na Letné budou také improvizovaná pódia České televize a Seznamu, diváci ze vzdálených koutů uvidí na pódium zprostředkovaně díky LED televizím, kterých bude v jednotlivých úsecích pět.

Související články

Další články