Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Manželův majetek: Nechcete koncovku -ová? Vezměte si cizince nebo si změňte národnost

Manželův majetek: Nechcete koncovku -ová? Vezměte si cizince nebo si změňte národnost
Zdroj:
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Možnost volby
Přechýlení ženských příjmení je v České republice tradicí, kterého se někteří lidé nechtějí vzdát. Najdou se ale i ženy, které by možnost volby uvítaly. Zatím se pro mužskou verzi příjmení mohou rozhodnout jen podle určitých zásad.

Většina žen odporuje nosit příponu -ová především z důvodu, že to považují za symbol vlastnictví. Například Kateřina Vedralová (21) by příjmení svého přítele přijala raději bez přechýlení. „Jsem zastáncem toho, že by si každá žena měla vybrat, jak chce své příjmení používat. Nejsem přeci něčí majetek, abych měla příponu -ová,“ říká Vedralová.

Pokud chce žena používat příjmení v mužském tvaru, musí splňovat určité podmínky. Na matričním úřadu může zažádat o změnu, jde-li

  • o cizinku
  • občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině
  • občanku, jejíž manžel je cizinec
  • občanku, která je jiné než české národnosti

Piráti podporují možnost volby

O tom, zda se budou moci ženy rozhodnout pro příjmení bez přechýlení, již proběhla diskuze mezi poslanci. Změnu tentokrát navrhl člen Pirátské strany Ondřej Profant (32). „V současném globalizovaném světě mnoho žen pracuje v nadnárodních společnostech, přednáší na mezinárodních konferencích nebo publikují v zahraničí a přechýlené příjmení jim může způsobovat zbytečné problémy,“ objasňuje Profant. S tím ale vláda příliš nesouhlasí a povinné přechýlení považuje za charakteristický rys české mluvnice.

Podle genderové lingvistky Jany Valdrové nepřechýlená příjmení nezpůsobí žádné škody na českém jazyce. „Odjakživa se používá třeba Krejčí a Janů, aniž by se nad tím někdo zamýšlel. Obránci a obránkyně povinného přechylování argumentují rozpoznáním rodu a zařazením příjmení do kontextu. Ale ukažte mi někoho, kdo nepozná rod Meryl Streep a neumí říct, že jde na film s Meryl Streep, “ vysvětluje Valdrová.

Počešťujeme i cizí jména

V médiích se často užívá i přechýlení u cizinek. To je pro některé ženy trnem v oku. „Třeba rakouské sportovkyni Frederike Bauer na atletických závodech v Praze napsali na diplom Bauerová. To ostatní sportovkyně rozhořčilo,“ vypráví Valdrová. Dodává, že české „ová“ je u cizinek neoprávněným zdomácňováním něčeho, co je doma jinde a slušný člověk nikomu příjmení nepřekrucuje.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy