Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pozor, jede prezident: Zeman poprvé na vozíku přijal budoucího šéfa zahraničí

Miloš Zeman přijal Kulhánka, kandidáta na ministra zahraničí, poprvé na vozíku.
Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka
foto

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě kandidáta sociální demokracie Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Na twitteru o tom po dnešní schůzce Zemana s Kulhánkem informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman jednání absolvoval poprvé na invalidním vozíku. Po pondělním odvolání Tomáše Petříčka (ČSSD) vede diplomacii dočasně předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu 21. dubna ve 14:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Jakuba Kulhánka ministrem zahraničních věcí, uvedl Ovčáček. Nynější náměstek ministra vnitra Kulhánek dnes absolvoval schůzku se Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš poté Blesku řekl, že jde o dobrého kandidáta.

Kulhánek před jednáním s Babišem novinářům řekl, že své priority v úřadu chce sdělit nejprve předsedovi vlády a prezidentovi. Po schůzkách s Babišem i Zemanem se novinářům vyhnul. Náměstek je druhou Hamáčkovou volbou ministra zahraničí; v úterý se do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Petříčkovo odvolání Hamáček navrhl poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní je mezi nejbližšími kolegy v týmu Hamáčka.

Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy