Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Manévry kolem Zemana: Nemocnice povolala policii, slova o falešném podpisu a neposkytnutí pomoci

Prezident Miloš Zeman.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
prezident

Přímý kontakt s prezidentem Milošem Zemanem nebude možný, pokud osoba nedostane souhlas ošetřujícícho lékaře. Na svém Twitteru to dnes uvedla policie, jež tak vyhoví požadavku nemocnice, ve které je Zeman od neděle. Na okolí prezidenta bylo zároveň podáno trestní oznámení kvůli neposkytnutí pomoci a podezření ze zfalšování podpisu.

Ochranka neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou. Na Twitteru to dnes uvedla policie. Vyhoví tak požadavku Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, v níž je Zeman od neděle.

Mynář Vondráčka propašoval za zády lékařů

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu chodit pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil.

Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl při setkání přítomen. Nemocnice se také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.

Vondráček ve čtvrtek po setkání s prezidentem v ÚVN novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl šéf dolní komory parlamentu, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.

Trestní oznámení

Na prezidentovo pracovní okolí v čele s kancléřem Mynářem se začínají sypat trestní oznámení. Jedno podal podle portálu Blesku uznávaný neurolog Martin Jan Stránský (64). Na policii se podle webu obrátil kvůli podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci.

Stránský naráží na nedělní převoz Zemana do nemocnice. "V daném případě se aktuální zdravotní stav pana prezidenta zcela viditelně zhoršoval, přičemž s ohledem na jeho věk a zdravotní anamnézu muselo být všem v jeho okolí jasné, že je třeba zajistit přivolání lékaře a jeho následný převoz do zdravotnického zařízení,“ píše se podle Blesku v trestním oznámení, které sepsala advokátní kancelář Vašíček a partneři.

Lékař s pětatřicetiletou praxí poukazuje i na prezidentův stav při volbách. "Na zveřejněných fotografiích pan prezident zcela zjevně jeví známky desorientace dle zmateného pohledu a dále dehydratace (viditelně povislá kůže, tmavé kruhy pod očima), zároveň činí mu obtíže i prostý sed na židli,“ uvedl.

Falešný podpis

Policie bude podle Seznam Zpráv prověřovat, jestli někdo z okolí vážně nemocného prezidenta Miloše Zemana nezfalšoval podpis pod oním rozhodnutím o svolání Sněmovny, se kterým se po inkriminované návštěvě Vondráček vytasil. Poté, co dopis ukázal ve čtvrtek novinářům, bylo ve čtvrtek na Vrchní státní zastupitelství v Praze podáno trestní oznámení pro podezření, že byla padělána úřední listina.  ​Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podání Seznam Zprávám potvrdila. Oznámení poukazuje hlavně na to, že prezidentův podpis neodpovídá tomu, jak se prezident podepisuje na jiných dokumentech.

Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli nedostatečnému informování o prezidentově zdravotním stavu. Na čtvrtečním brífinku na Hradě vystoupila prezidentova žena Ivana s dcerou Kateřinou. Podle manželky prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Rodina požádala média o trpělivost a potřebný čas, aby měl Zeman možnost nabrat sílu. Spekulace o zdravotním stavu označila Ivana Zemanová za neetické. Novináři neměli možnost pokládat dotazy.

Související články

Další články