Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Maminka českého šampiona (†19) si kvůli smrti syna vyslechla nechutné hejty: Svalovat vinu na hraní her je absurdní, brání ho

V pouhých devatenácti letech zemřel e-sportovec Karel Ašenbrener.
Zdroj: Instagram Twisten Valorant
+ Další fotografie
sport

Svět esportu zasáhla v minulých dnech velmi smutná zpráva. V pouhých 19 letech spáchal tento týden sebevraždu Karel Ašenbrener vystupující na internetu pod přezdívkou Twisten. Ačkoli se jedná o zdrcující zprávu a úmrtí velmi mladého člověka, na sociálních sítích se objevily vyloženě nevhodné komentáře, které celou situaci zlehčovaly, nebo naopak útočily na pozůstalou rodinu. Na svém Facebooku se k nim vyjádřila maminka zesnulého šampiona.

Karel Ašenbrener vystupoval ve virtuálním světě pod přezdívkou Twisten. Patřil k jedničkám ve svém oboru, v němž se stal šampionem. Přesto se rozhodl sáhnout si na život v pouhých devatenácti letech. Na sociálních sítích se následně objevily odporné komentáře plné nepochopení, zlehčující tuto tragédii. Našli se totiž tací, kteří zastávají názor, že deprese zesnulého mladíka nejsou žádným překvapením, když proseděl celý den u počítače. Dokonce se objevily i hejty na Karlovu rodinu.

Proto se maminka Ašenbrenera rozhodla vydat jasný vzkaz, který sdílela na svém Facebooku. “Svalovat vinu na gaming je absurdní. Kája neseděl jen u počítače. Profesionální esportovci mají přísný režim podobně jako jiní sportovci. Musí jíst zdravě, hýbat se a dobře spát. I oni mají náročné tréninky,” píše Ivana Ašenbrenerová k příspěvku.

Karla i své další dva syny se vždy snažila zahrnovat láskou, poskytovat jim podporu, vždy je bezmezně milovala a miluje. “Zároveň jsem je nebrzdila ani jim nepřivazovala kouli k nohám. I můj táta mi vždy říkal, že člověk má mít sny a má za nimi letět až k oblakům. Kája letěl. A vyletěl až hodně vysoko,” popisuje sebe v roli matky.

Ašenbrener bojoval s depresemi

Její syn se začátkem roku veřejně přiznal k depresím, což pro něj musel být velice těžký krok. „Šel jsem s problémem k doktorovi a psychiatrovi. Dali mi prášky, které pomáhají. Jak jsem již dříve řekl, vždy je tu někdo, kdo vám pomůže, ať už je to rodinný příslušník, přítelkyně nebo lékař. S přemýšlením, úzkostí a stresem bojuji zatím rok a šest měsíců. Následně to vyústilo v deprese,“ psal dříve.

I za to si Ivana svého syna nesmírně váží. “Náš syn bojoval se svou nemocí a bojoval statečně. Stejně jako bojoval za tým Vitality nebo předtím za BIG. Svůj život ukončili i jiní sportovci. Fotbalisté, hokejisté, trenéři. Depresemi trpí i tenisté, lyžaři, plavci. Deprese není nemoc, kterou někdo ,chytne´ hraním počítačových her,” vysvětluje a vyzývá k tomu, že tématu psychického zdraví, které je často tabuizováno, se musí věnovat pozornost.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy