V době, kdy jedna informace rychle střídá druhou a do toho ze všech stran působí propaganda, je velmi těžké odlišit pravdu od fikce.

Každopádně web britainfirst.org píše, že příběh kolem syrského chlapce Ajlana, který zemřel cestou z Turecka do Řecka, je upravený propagandou.

Na webu se píše, že rodina sice odešla ze syrského města Kobani, na které útočí momentálně Islámský stát, ale tento odchod se prý uskutečnil už před třemi lety.

Podle těchto informací Ajlan, jeho otec, matka i bratr žili v bezpečí tři roky v Turecku. Měli domov, rodiče měli práci a všichni byli šťastní.

Jenže nyní tatínka napadlo, že potřebuje nové zuby, které mu udělají lépe v Evropě než v Turecku. A tak se prý rozhodl, že se jeho rodina sveze na současné uprchlické vlně a pocestují jako uprchlíci z Turecka do Řecka a pak dále do centra Evropské unie.

Web britainfirst.org se odvolává na rozhovor s tetou malého Ajlana, která prý žije v Kanadě.

Web britainfirst.org také píše, že příběh Ajlana byl západní propagandou upraven, aby se občané EU cítili provinile a začali se s láskou a soucitem dívat na lidi, kteří do Evropy prchají.

Není v silách redakce eXtra.cz v tomto případě rozklíčovat, co přesně je realita, co je fikce a co je lež. Každopádně všichni víme, že silné fotky se dají zneužít k jakékoliv propagandě.

Pokud víte o úmrtí malého syrského chlapce další informace nebo jste narazili na jiné zdroje, než předkládá západní tisk, pište na redakce@extra.cz.