Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Malý pitaval z velkého města stál neuvěřitelných 15 milionů Kčs. Co dalšího jste o seriálu možná nevěděli?

Vladimír Kratina a Pavel Zedníček v seriálu Malý pitaval z velkého města (1982).
Zdroj: se souhlasem České televize/Jaromír Komárek
+ Další 3 fotografie
zajímavosti

Detektivní seriál Malý pitaval z velkého města stál neuvěřitelných 15 milionů, investice se vyplatila, dodnes je seriál velmi sledovaný. Co jste o seriálu možná nevěděli?

V roce 1734 vydal francouzský právník Francois Pitaval sbírku kriminálních příběhů. Právě odtud pochází slovo "pitaval", které se rychle ujalo a dalo název úspěšnému seriálu.

Detektivní seriál Malý pitaval z velkého města se natočil v roce 1982, kdy režisér Jaroslav Dudek stihnul hned devět dílů. Po obrovském úspěchu v roce 1986 přidala Československá televize ještě dalších šest epizod. Seriál ukazuje práci kriminalistů na oddělení kriminální policie Sboru národní bezpečnosti při vyšetřování trestných činů, jako je vydírání, krádeže, ale i vraždy. Některé epizody jsou inspirovány skutečnými událostmi. Tvůrci seriálu intenzivně konzultovali detailně policejní postupy s odbornými poradci seriálu mjr. Miloslavem Šimkem a mjr. Jaroslavem Bucharem. Seriál tedy dosti realisticky zachycuje práci skutečných kriminalistů té doby.

Tvůrci vsadili na jistotu a v seriálu, který je jakýmsi předchůdcem dnešních kriminálek Miami, Anděl, Mordparta atd., hrají skutečné herecké hvězdy té doby (Jiří Krampol, Pavel Zedníček, Ladislav Frej a další) a jejich herecké výkony v tomto seriálu vzbudily oprávněné nadšení televizních diváků. Krásnou a poutavou znělku a také hudbu k seriálu celkově vytvořil hudebník a skladatel Ladislav Štaidl.

Výborný Pavel Zedníček před natáčením malinko bojoval s odborným poradcem ohledně svého účesu. V té době museli kriminalisté chodit nakrátko, Zedníček si však své delší vlasy nakonec prosadil.

Rozpočet seriálu byl mimořádně vysoký. Stavby ateliérů vyšly na 700 000 Kčs, honoráře hlavních rolí i stovek komparzistů vyšly Československou televizi na 1 572 000 Kčs. Nákladní přeprava techniky a rekvizit, ale také osobní přeprava pro herce, maskéry a kostymérky stály televizi dalších neuvěřitelných 976 000 Kčs. Celkové náklady se vyšplhaly na 14 774 000 Kčs. Na dnešní poměry by vyšel seriál přibližně na 180 milionů. Dochovaný záznam o rozpočtu z roku 1982 prozradil, že původní náklady měly být dokonce ještě o 500 000 Kčs vyšší.

Dnešní epizoda Cyklista bude velmi napínavá. Poručík Krejcárek (Jiří Krampol) má noční službu zrovna v momentě, kdy u viaduktu v Libušině ulici někdo srazí cyklistu a odjede. Epizoda se zabývá nalezením pachatele a jeho vozu.

Seriál Česká televize reprízuje relativně často a stále je u diváků velmi populární.


Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy