Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Malý Pitaval z velkého města: Autorka detektivek skončila ve vazbě v seriálu i v reálu

Zdroj: archiv ČT/Jaromír Komárek
+ Dalších 10 fotografií
PONÍŽENÍ
V úterý opět reprízovaný seriál Malý Pitaval z velkého města, který se těší velké přízni diváků, představuje další příběh z archivu pražské kriminálky. Tentokrát jde o vyšetřování spisovatelky kriminálních příběhů, která skončí i ve vazbě kvůli podezření, že zavraždila svého manžela. Představitelka Autorky detektivních povídek, jak se jmenuje i aktuální epizoda, 13 let po natáčení skutečně skončila ve vazbě. A jaké další zajímavosti o díle víme?

Regina Rázlová (72), charakterní herečka, která kvůli svému umu a šarmu šla za minulého režimu z role do role, představuje psychopatickou spisovatelku Šípovou, které k výbuchu vzteku stačilo málo. V Malém pitavalu z velkého města diváci uvidí i záběry, jak je v cele a přes vězení ji odvážejí k výslechu. Ty byly podle všeho natočeny ve skutečném vězení a Rázlová tak měla aspoň částečnou představu, jak to za katrem chodí.

To se jí mohlo hodit v červnu roce 1998, když po válce majitelů firmy Skloexport kvůli podezření z tunelování společnosti skončila ve vazbě. Drželi ji tam rok a prý půlku doby z toho bez léků, které nutně potřebovala. Až později byla zproštěna viny a stát musel zaplatit vysoké odškodné jak za vleklé rozhodování justice, tak za neoprávněné stíhání a zadržování ve vazbě.

Jedenáctý díl série, kterou čeští diváci oceňují hlavně pro její normálnost a uvěřitelnost postavám, je nelítostným psychologickým bojem mezi Šípovou a nadporučíkem Rudolfem Pekařem, který je od začátku přesvědčen o její vině. Postavu klidného a přemýšlívého kriminalisty starého střihu si zahrál v civilu velký cholerik Vlastimil Hašek, který měl velmi zajímavý životní příběh

Co jste o 11. dílu nevěděli

  • Zatímco scénáře k dílům z první série psal Jaroslav Dietl, k druhé jich již moc nestihl. Selhalo mu srdce a 29. června 1986 zemřel. Scénáře se poté ujal Ivan Bohata, druhá série se natáčela v roce 1986.
  • I když celková má seriál na Československé filmové databázi podprůměrné hodnocení 58 procent, díl s Reginou Rázlovou získal 74 procent a patří k těm nejlepším z celé série
  • Co znamená slovo pitaval? Ujalo se pro kriminální příběhy poté, co francouzský spisovatel François Gayot de Pitaval v roce 1734 vydal sbírku 20 detektivních reportáží, což byl do té doby prakticky neznámý útvar.
  • V díle jako exmanžel postavy Rázlové vystupuje i Vladimír Brabec (†83), s nímž herečku pojí i seriál 30 případů majora Zemana (1975-1980). V tom si zahrála československou špionku Hanku Bízovou, a to hned ve třech dílech.

Související články

Další články