Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Malý klučina kašlal a rodiče se báli, že má covid-19. Skutečnost byla mnohem hrozivější

Malý klučina kašlal a rodiče se báli, že má covid-19. Skutečnost byla mnohem hrozivější
Zdroj: Archiv Ashleigh Miller
+ Dalších 7 fotografií
Těžké onemocnění
Malý Reign Miller-Hardy z velšského Barry teprve nedávno první narozeniny. Rodiče si s ním bohužel zažili plno krušných chvilek. Reign pořád kašlala a rodiče se domnívali, že jeho tělo zřejmě bojuje s koronavirem. Skutečnost ale byla ještě horší.

Chlapcovo onemocnění se začalo projevovat nenápadně, občas měl rýmu, občas kašlal. Jeho rodiče se dokonce báli, že by mohl mít covid-19, ale ukázalo se, že jde o něco mnohem horšího. Malý Reign měl několik dní teplotu a lékaři si mysleli, že se jedná o virózu nebo ušní infekci. Když se jeho zdravotní stav nelepšil, otestovali ho na koronavirus, ale výsledky byly negativní.

Hrozivá diagnóza

"Odehrálo se to hrozně rychle, během čtyř nebo pěti dní," popisuje chlapcova teta Lisa Evans (32). Reign musel být převezen do univerzitní nemocnice v Cardiffu, kde se však jeho stav velmi rychle zhoršil. Chlapec podstoupil lumbální punkci a snímkování, teprve potom mohli lékaři potvrdit jeho diagnózu

Zjistili, že Reign trpí velmi vzácným, život ohrožujícím genetickým onemocněním, které se jmenuje hemofagocytující lymfohistiocytóza. Tento syndrom HLH, jak se nemoci též říká, je systémové zánětlivé onemocnění, které se projevuje převážně u dětí do jednoho roku a bývá často smrtelné Při této nemoci útočí imunitní systém na zdravé tkáně a orgány včetně jater, mozku a kostní dřeně.

Čeká ho transplantace

Chlapec byl uveden do umělého spánku, aby mohlo jeho tělo odpočívat, a lékaři zahájili chemoterapii Potom byl převezen do nemocnice v Newcastlu. Když se rodina dozvěděla, že bez urychlené transplantace kostní dřeně by chlapec mohl zemřít, okamžitě rozjela obrovskou kampaň za dárcovství krve a vstup do registru dárců krevní dřeně. Dárce se našel jen několik dní po chlapcových prvních narozeninách Deník Wales Online uvádí, že chlapec podstoupí transplantaci příští měsíc. Nejprve bude muset dokončit intenzivní chemoterapii.

Zázrak

Reignova teta Lisa Evans promluvila za rodinu pro média: "2. října jsme dostali potvrzení, že se našel dárce se shodou devět z deseti. Bylo to dva dny po Reignových narozeninách. Jeho rodina si těžko mohla přát lepší dárek. Teď je Reign stabilizovaný, ale stačí nachlazení a jsme zase tam, kde jsme byli. Jeho šance na přežití je teď 75-85 procent." Vzhledem k místnímu lockdownu, který v oblasti aktuálně platí, si tetička Lisa bude muset vystačit s videohovory, protože malého synovce nemůže navštívit.

Dárcovství zachraňuje životy

Lisa poděkovala všem, kteří se zaregistrovali jako dárci kostní dřeně a rodinu podpořili. "Chtěla bych říct, jak nesmírně důležité je, aby lidé, kteří mohou darovat krev nebo kostní dřeň tak učinili. Reignova rodina má obrovskou radost, ale samozřejmě i strach. Pro chlapce to bude ještě dlouhá a náročná bitva, ale věříme, že je silný, bude bojovat a dostane se z toho." Nemocniční personál hledal dárce kostní dřeně v celosvětové databázi dnem i nocí, nakonec se jako vhodný dárce ukázal být jeden z nově zaregistrovaných. "Naše rodina má obrovské štěstí, že se pro Reigna našel zázračný dárce. Spousta dalších nemocných však na toho svého stále čeká," dodala tetička Lisa.

Protože v nemocnici v Newcastlu aktuálně platí přísná covidová opatření, u Reignovy postýlky se střídá jeho maminka Ashleigh Miller (32) a táta Scott Hardy (28).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy