Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Malta dala stopku neočkovaným: První evropská země, kam se bez vakcíny nepodíváte

Malta dala stopku neočkovaným: První evropská země, kam se bez vakcíny nepodíváte
Zdroj: Profimedia
Cestování

Malta bude od středy 14. července přes své hranice pouštět do země pouze turisty plně očkované proti covidu-19. Dětem, které cestují s rodiči, bude stačit negativní PCR test, oznámil dnes maltský ministr zdravotnictví Chris Fearne. Dosud Malta od lidí cestujících z většiny evropských zemí vyžadovala doklad o očkování nebo negativní test na koronavirus.

 Malta v létě patří k oblíbeným středomořským destinacím, zájem Čechů o dovolenou na ostrově se podle mluvčí cestovní agentury Invia každý rok zvyšuje. Lidé tam ale odjíždějí spíše individuálně, pobyt v této zemí volí méně než jedno procento klientů Invia, řekla dnes ČTK.

Přísnější pravidla si podle maltské vlády vyžádala epidemická situace. Počet aktivních případů nákazy se v tomto ostrovním státě za posledních deset dní zvýšil pětkrát. "Jsme první zemí v Evropě, která dělá tento krok," řekl ministr Fearne o uzavření hranic pro neočkované. "V posledních dnech měla většina nových případů souvislost s cestováním - šlo o lidi, kteří přijeli ze zahraničí, nebo o Malťany, kteří cestovali za hranice a vraceli se. Většinou šlo o neočkované turisty," dodal.

Cestovky nabídnou výměnu

Počet objednávek zájezdů na Maltu není podle mluvčí Invie Andrey Řezníčkové momentálně vysoký. "S klienty, kteří nebudou naočkováni, a nebudou tedy moci letět, budeme vše řešit individuálně podle instrukcí cestovní kanceláře, která zájezd organizuje," uvedla Řezníčková.

Kanceláře jim podle ní pravděpodobně nabídnou výměnu destinace, případně jen termínu, až budou mít dokončené očkování. Doplnila, že Češi na Maltu nejčastěji odlétají na osm dní a vybírají si čtyřhvězdičkové hotely s all inclusive. Průměrně si pořizují zájezd v hodnotě kolem 20.000 korun.

Dvojnásobné množství případů

Maltské úřady dnes oznámily, že za uplynulý den se nákaza potvrdila u 96 lidí. List Times of Malta napsal, že už čtvrtý den v řadě se počty nových případů oproti předchozímu dni zdvojnásobily.

Malta má zhruba 450.000 obyvatel a v rámci EU nejvyšší podíl očkovaných proti covidu-19. Obě dávky vakcíny dostalo už 346.000 lidí, což je 79 procent dospělé populace.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy