Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

„Malostranská hraběnka“ Slávka Budínová by dnes slavila 94 let: Muži se jí báli a kolegové jí nemohli přijít na jméno

Skvělá herečka, ale podle známých tak trochu namyšlená žena. Taková
byla Slávka Budínová, která by dnes slavila narozeniny.
Zdroj: Facebook/Slávka Budínová
+ Další 3 fotografie
Malostranská hraběnka nebo carevna – tak se přezdívalo herečce Slávce Budínové, která by dnes oslavila 94. narozeniny. Temperamentní hvězda měla velký talent, ale také své manýry, kvůli kterým jí mnozí kolegové nemohli přijít na jméno.

Přízvisko Malostranská hraběnka Slávce Budínové vymysleli kolegové a známí zejména proto, že milovala starožitnosti a Malou Stranu, kde v domku U bílé botky bydlela.

Byla skutečně vynikající herečkou, ale všichni kolem ní museli trpět její rozmary. Když nebyla spokojená se svým kostýmem, házela vším, co jí přišlo pod ruku. Nebyla-li dostatečně připravena na zkoušku role, vymlouvala se na nevolnost či bolest hlavy. Dost možná, že za jejími výkyvy nálad stál alkohol, jemuž holdovala a kvůli kterému ji pronásledovaly šílené představy o tom, že ji ve spánku v domě navštěvuje zloděj a strhává obrazy ze zdí.

Rodačka z Ostravy se narodila 21. dubna 1924 a její cesta k divadlu nebyla jednoduchá. Studovala obchodní akademii, školu ale přerušila druhá světová válka, a tak nastoupila do zaměstnání. Pracovala jako sekretářka ve Vítkovických železárnách a před nucenými pracemi v Německu ji zachránila herečka Marie Rýdlová. Ta jí poté zařídila i to, že byla přijata do divadla. Slávka se ještě potýkala s nesouhlasem otce, který nakonec s nelibostí svolil.

Po angažmá v Ostravě, kde dostávala jen role naivek, přešla do Pardubic, následně do Olomouce a nakonec zakotvila v Divadle E. F. Buriana v Praze.

Ve filmu debutovala v roce 1952 v Anně proletářce. Větší role ji potkaly až v šedesátých letech. Za zmínku stojí filmy Dívka se třemi velbloudy, Vražda v hotelu Excelsior, Noc na Karlštejně, Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze nebo Léto s kovbojem.

V osobním životě se herečce příliš nedařilo. Chovala se prý povrchně a odtažitě a nebyla proto oblíbená u kolegů.

Asi jedinou velkou láskou jejího života byl režisér Ivo Toman, za něhož se ve třiapadesáti letech provdala. Jejich manželství fungovalo zejména díky Tomanovi, který byl kliďas a Slávce se dokázal podřídit. Když v roce 1994 zemřel, herečka nesmírně trpěla a propadla alkoholu. Ke konci života ji začalo trápit srdce a musela také podstoupit onkologickou operaci. Krátce před smrtí se nechala pokřtít – když ji v nemocnici navštívil páter a sdělil jí, že Bůh křtem odpouští všechny hříchy, odpověděla: „Jé, to jsem ráda, já jich mám.“ Po měsíčním pobytu v nemocnici zemřela v poslední červencový den roku 2002.

Související články

Další články