Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Malířka Alena Kupčíková si kvůli dyslexii prošla peklem: Učitelé jí vyhrožovali

Malířka a sochařka Alena Kupčíková.
Zdroj: Se souhlasem Alena Kupčíková
Dyslexie

Malířka a sochařka Alena Kupčíková (45) se objevila ve 13. komnatě, kterou vysílá Česká televize. Prozradila mimo jiné to, že se u ní v první třídě objevila dyslexie a dysgrafie a byla kvůli tomu terčem posměchu. Výtvarnice se těmto dětem dnes snaží pomáhat speciálním slabikářem.

„Už když jsem byla v mateřské škole, byly tam první indicie, že budu tak trochu jiné dítě. Často jsem si třeba prohlížela ruce nebo jsem mluvila sama se sebou. Paní učitelka mě proto poslala k psychologovi. Naštěstí byl inteligentní a řekl, že jsem zkrátka dítě, které se nudí,“ prozradila v pořadu 13. komnata na ČT1 malířka Alena Kupčíková.

Když výtvarnice a malířka nastoupila do první třídy, projevila se u ní dyslexie a dysgrafie. Žáci se jí smáli a měla také špatné známky. V té době se to totiž ještě nebralo jako specifická porucha čtení a psaní. Děti s tímto problémem byly považovány za hloupé.

Učitelé jí vyhrožovali

„Hned v první třídě jsem se poprvé setkala s problémy při čtení. Když jsem četla ze slabikáře, u písmena H je napsáno Houpity, houpy, hou. Když jsem ale na ten text koukala, připadaly mi ty tvary písmen stejné a všechno se mi slilo dohromady. Každé slovo jsem vnímala jako jeden celý objekt a nedokázala jsem vůbec rozlišit detaily,“ nechala se slyšet.

Problémy s češtinou ji provázely také na střední škole a učitelé jí vyhrožovali tím, že ji nepustí k závěrečným zkouškám. Následně však odešla studovat Akademii výtvarných umění, kam ji přijali i bez maturity, protože měla podle nich mimořádný talent.

Alena se věnuje litografii, smaltovaným obrazům, instalacím, sochám a pracuje i s českým křišťálem. Kromě toho také vytvořila multimediální slabikář a testy, které slouží k odhalování a prevenci dyslexie a dysgrafie u předškolních dětí. Její slabikář je zaměřený na zrakové vnímání, paměť, orientaci, sluch a koncentraci.

Simona Stašová o svých budoucích snachách: Jsme kamarádky, ale k Jiřině chovají respekt

Související články

Další články

Nejnovější kauzy