Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

MALÍ OTROCI: Čtyřleté děti žijí v PEKLE, jen kvůli našim chytrým telefonům!

MALÍ OTROCI: Čtyřleté děti žijí v PEKLE, jen kvůli našim chytrým telefonům!
Zdroj: youtube
+ Dalších 24 fotografií
horor
Děti v hornickém dole v Kongu jsou doslova otroky. Těží se tam kobalt, ze kterého se vyrábějí smartphony a elektromobily. Mlaďounké děti tam tvrdě dřou, abychom si my mohli lépe žít.

Reportáž od portálu Sky News otřásá celým světem. Záběry zachycující děti ve věku čtyř let, jak tahají těžké kameny. Maličké otroky zaměstnává hornický důl na kobalt v Demokratické republice Kongo.

V dole se těží kobalt, který pak odkupují společnosti na výrobu elektrických aut, jako je například firma Tesla. Kobaltové části se používají i při výrobě smartphonů. Takže i některé značky vyrábějící telefony odkupují kov právě z tohohle otrokářského dolu. Kobalt těžený v tomto závodě se transportuje do Asie, kde se využívá k výrobě baterií do mobilů. Výrobky z kovu jsou lehčí, trvanlivější a dají se lépe dobíjet. Téměř celý svět odkupuje kobalt z chudého středoafrického státu. Jedná se o největší závod tohoto typu, má 60 % zásob celé planety.

Elektromobily mají šetřit životní prostředí, ovšem nikdo už nemyslí na to, jak vysokou daň si jejich výroba bere. My máme čistý vzduch, ale ty děti zničené zdraví a pravděpodobně to kolikrát končí i smrtí. Denně v dolech musí kvůli našim smartphonům pracovat okolo 40 tisíc dětí. Dětští horníci tam v dešti pobíhají mezi "šutry" bosí. Tvrdě dřou a nosí těžký náklad. Všechno to dělají jen proto, aby měli na jídlo. Jeden z chlapečků popisoval, jak se každé ráno probouzí s ohromnými bolestmi celého těla.

Žít v těsné blízkosti kobaltu je velmi nebezpečné. Aerosoly jemně rozptýleného práškového kobaltu mohou způsobit nemoci podobné astmatu, s širokou škálou příznaků od kašle, krácení dechu a dušnosti až po sníženou funkcionalitu plic, plicní fibrózu, plnou invaliditu a smrt. Nebohé děti jsou odsouzeny ke strašlivému osudu. Podívejte se do fotogalerie na srdcervoucí snímky z dolu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy