Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Malej, ale šikovnej: Čertík z Princezny ze mlejna Yvetta Blanarovičová si sáhla na dno

Zdroj: archiv ČT, Profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
ZÁKULISÍ
Už je to pětadvacet let od chvíle, kdy se na plátnech kin poprvé objevila pohádka Princezna ze mlejna, vyprávějící příběh o krásné Elišce, chasníkovi Jindřichovi, čertíkovi s vodníkem a zlým knížepánem. Diváci na ni nezapomínají a herci také ne. Nedávno si dokonce kvůli výročí uspořádali tajné setkání celého štábu. Jak se změnilo místo natáčení, jak natáčení protrpěla Yvetta Blanarovičová (55) a proč herci řekli rázné ne třetímu pokračování?

Film, který v pátek běží od osmi hodin na ČT 1, milují jak dnes již dospělé děti, které na něm vyrůstaly, tak jejich rodiče. Jde o krásnou pohádku z malebných jižních Čech, které umí točit jen Zdeněk Troška. Natáčení s ním ale někdy nebylo vůbec jednoduché.

„Pamatuju si, že to bylo dost náročné. Při práci se Zdeňkem nemůže být herec nebo herečka jako rozbředlá břidlice. Visela jsem hlavou dolů, lezla na komín, kam nechtěl vyšplhat ani kaskadér. Náročnější situace jsem ale vždy obrátila do legrace a naoko jsem Zdeňkovi Troškovi vyčítala, že mě nemá rád. Moc jsme se nasmáli,“ řekla eXtra.cz Yvetta Blanarovičová, která si zahrála roztomilého čertíka.

Malej, ale šikovnej

Jak vůbec vznikla jeho zlidovělá hláška Jsem malej, ale šikovnej? Rozhodně nebyla ve scénáři…

„Co vím, tak jsme na ni přišli spontánně na place. Yvettě se jí povedlo krásně říct při jednom záběru a hned jsme si ji oblíbili a začali dál používat,“ přiblížil nám Zdeněk Troška.

Ten hercům dával opravdu zabrat.

„První díl jsem natáčela šest měsíců, druhý tři a půl měsíce. Hlavně při dvojce bylo přehnané teplo. S člověkem to zacloumá, když má dejme tomu 130 natáčecích dnů, je odtržený od rodiny, bydlí na hotelu, od pondělí do soboty vstává v pět ráno a chodí spát o půlnoci. Už jsem to nedávala. Maskér Bobo Sobotka mě naštěstí držel nad vodou. Vycítil, že se uprostřed natáčení nacházím v krizi, a chránil mě. Ve vedru jsem nechtěla už ani jíst, tak se o mě staral. Mám ho už natrvalo v srdci,“ přiznává komplikace Blanarovičová.

Dojemné setkání

Herečka se s celým štábem krátce před letošními prázdninami vydala do Písku do hotelu, v němž pobývali i při natáčení. „Dostala jsem stejné apartmá jako tehdy, pan majitel se o nás krásně staral. Bylo to velmi dojemné. Měla jsem stažený krk, jak se mi chtělo brečet. Drželi jsme se v náručích a bylo nám moc fajn. I když se potkáváme i v Praze při práci, nemá to takovou sílu jako takzvaně na místu činu, kde jsme poprvé před pětadvaceti lety točili,“ prozradila herečka, kterou proslavily role strašidel, dnes už ale naštěstí v televizi i ve filmu dostává i „člověčí“ role.

„Zdeněk Troška sice hrozil, že takový blázen, který dokáže strašidelná paka zahrát s grácií jako já, v Česku už není a že se prostraším až do důchodu, ale to se naštěstí nestalo. Nicméně role strašidel v Princezně ze mlejna i v Jasněnce mám ráda. Proslavily mě, dostala jsem i spoustu cen. Když mě někdo zastaví kvůli čertíkovi, ráda si popovídám,“ pokračuje.

Když už se partička kolem Princezny ze mlejna sešla, podívala se i na místo, kde se děj hlavně odehrával v papundeklových kulisách mlýna. Ty jsou samozřejmě dávno pryč.

Historie

„Dnes jsou tam dvanáctimetrové olše. Některé stromy kolem rybníka už jsou pokácené, protože už byly staré. Ale kácet je chtěli už při natáčení. To se mi ale ještě pana hrázného podařilo přemluvit, ať nám je nechají, že budou v pohádce vypadat pěkně. I les nad rybníkem je hodně prokácený, nejspíš kvůli kůrovci nebo těžbě. Už je to zkrátka čtvrt století. Život strašně letí,“ krčí rameny režisér.

A jeho oblíbená herečka-čertisko ještě přidává, že se kdysi zahájily i přípravy na třetí pokračování pohádky.

„Když hrozila trojka, tak jsem se lekla. Byla by to už nastavovaná kaše a my už vypověděli všechno, co jsme chtěli vyprávět. Naštěstí se to nakonec nekonalo. Filmy, u kterých se točí nekonečně pokračování, ztrácí svou kvalitu,“ dodala Blanarovičová.

Související články

Další články