Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Malebná vesnice Klíny přežije. Ropovod se obci vyhne, věří starostka

Zdroj: wikipedia.org
ropa a krajina
V krušnohorské obci Klíny na sebe naráží dvě strany. Na jedné straně snaha postavit ropovod Družba. Na straně druhé pak snaha zachránit vesnici. V roce 2018 se zdálo, že některé domy budou muset stavbě ustoupit. Jaká je situace dnes?

V roce 2018 se zdálo, že některé krásné domy budou muset ustoupit ropovodu Družba. Ropovod by měl vést přes Krušné hory do německého Spergau.

Postavit ropovod Litvínov–Spergau je kvůli nezávislosti na strategických surovinách z Ruska zájem a jednou z priorit celé Evropské unie. Jenže ropovod byl podle jednoho ze stavebních plánů nakreslen přes vesnici. A to mezi obyvateli obce vyvolala oprávněné zděšení. Hrozilo, že část domů bude srovnána se zemí.

Spojili jsme se se starostkou Klínů a zeptali se jí, jaká je současná situace. „V současné době to vypadá dobře. Nová trasa ropovodu by neměla vést přes obec, ale kolem obce. Vše je nyní v legislativním procesu. Já jsem optimista a věřím, že vše dobře dopadne. Definitivu bychom měli mít tak do roka,“ uvedla Zdeňka Němečková.

Stavbu ropovodu? provádí společnost Mero. Ministerstvo průmyslu a obchodu vítá variantu, že ropovod povede mimo obec.

Související články

Další články