Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

Malá doba ledová přijde kolem roku 2030, tvrdí vědci. Co to pro nás znamená?

Je to jisté, bude malá doba ledová, budete si dělat zásoby důležitých
věcí? Třeba piva a tak?
Vědci jsou si téměř jisti, že se pomalu blíží malá doba ledová. První ochlazení má nastat v roce 2022 a druhé mezi lety 2030 až 2040.

Poslední výraznější ochlazení, tzv. Maunderovo minimum, se objevilo v letech 1645 a trvalo až do roku 1715. V roce 1843 se vědcům poprvé podařilo zjistit, že sluneční aktivita kolísá v 10– až 12letých cyklech a změny jsou vyvolány pohybem plazmy hluboko uvnitř Slunce, přičemž mezi severní a jižní polokoulí nastává magnetické vlnění ve dvou různých vrstvách.

Poslední malá doba ledová skončila před třemi sty lety a další má nastat již v roce 2030, tvrdí vědci na základě analýzy slunečních cyklů. Pokud se jejich prognózy vyplní, dočkáme se husté sněhové pokrývky!

„Díky novému modelu jsme schopni předvídat sluneční cykly s mnohem větší přesností než kdykoliv předtím. Podle zjištěných výsledků klesne sluneční aktivita mezi lety 2030 a 2040 o 60 procent a způsobí mírnou dobu ledovou,“ vysvětlila profesorka Valentina Zharkova na národním astronomickém kongresu v městě Llandudno pro The Independent.

„Kombinací vln a porovnáváním údajů s aktuálním slunečním cyklem jsme si jisti, že naše předpověď je na 97 procent přesná,“ řekla profesorka Zharkova.

Vědci si jsou tedy v podstatě jistí a my tak můžeme pomalu začít říkat: Winter is coming! Jenže tentokrát to asi nebude taková legrace jako v GoT.

Jste vůbec na situaci, že se cca na deset let ochladí, připraveni? Kdo na tom bude nejlíp, budou logicky asi lidé v domech, kteří mají krby a své vlastní studny. Ale nebojte se, neočekává se žádná apokalypsa, jen pár let prostě nebude léto.

Mohlo by vás zajímat

Další články