Poslední výraznější ochlazení, tzv. Maunderovo minimum, se objevilo v letech 1645 a trvalo až do roku 1715. V roce 1843 se vědcům poprvé podařilo zjistit, že sluneční aktivita kolísá v 10– až 12letých cyklech a změny jsou vyvolány pohybem plazmy hluboko uvnitř Slunce, přičemž mezi severní a jižní polokoulí nastává magnetické vlnění ve dvou různých vrstvách.

Poslední malá doba ledová skončila před třemi sty lety a další má nastat již v roce 2030, tvrdí vědci na základě analýzy slunečních cyklů. Pokud se jejich prognózy vyplní, dočkáme se husté sněhové pokrývky!

„Díky novému modelu jsme schopni předvídat sluneční cykly s mnohem větší přesností než kdykoliv předtím. Podle zjištěných výsledků klesne sluneční aktivita mezi lety 2030 a 2040 o 60 procent a způsobí mírnou dobu ledovou,“ vysvětlila profesorka Valentina Zharkova na národním astronomickém kongresu v městě Llandudno pro The Independent.

„Kombinací vln a porovnáváním údajů s aktuálním slunečním cyklem jsme si jisti, že naše předpověď je na 97 procent přesná,“ řekla profesorka Zharkova.

Vědci si jsou tedy v podstatě jistí a my tak můžeme pomalu začít říkat: Winter is coming! Jenže tentokrát to asi nebude taková legrace jako v GoT.

Jste vůbec na situaci, že se cca na deset let ochladí, připraveni? Kdo na tom bude nejlíp, budou logicky asi lidé v domech, kteří mají krby a své vlastní studny. Ale nebojte se, neočekává se žádná apokalypsa, jen pár let prostě nebude léto.