Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Májové protesty obrazem: Bugr na Letné a Střeláku, lidé odhodili roušky

Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Demonstrace

Na Letné a na Střeleckém ostrově se konaly protivládní demonstrace. Většina účastníků neměla nijak zakryté dýchací cesty. Na místě zasahovali policisté, kteří občany legitimovali. Hrozí jim několikatisícová pokuta.

Sundali roušky i respirátory

Zhruba 250 lidí se zúčastnilo dnešního protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného (47) na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků neměla nasazenou ochranu dýchacích cest. Policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich dokonce legitimovali.

Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dvou protestech proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo odpoledne několik stovek lidí. Řada z nich držela české vlajky. Protestu přihlíželi členové antikonfliktního týmu i další desítky policistů. Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Lidé si donesli vlajky

"Zaznamenali jsme problémy s dodržováním vládních opatření. Někteří lidé nemají zakryté dýchací cesty. Osoby, které to nerespektovaly, oznámíme správnímu orgánu a hrozí jim několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce," vyjádřil se mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK.

Převážně bez roušek dorazili také účastníci odpolední demonstrace. Policisté je upozorňovali na to, že porušují opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky. Na akci dorazily zhruba dvě stovky lidí. Protestující si přinesli české vlajky a většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Ve 14:30 zahájilo protest na Letné také Občanské hnutí. Lidé demonstrovali především proti rouškám a testování ve školách. Mezi demonstranty přišla i skupina s vlajkou Dělnické strany sociální spravedlnosti. Později se k nim připojili i někteří z účastníků prvního protestu. Dohromady jich odpoledne na Letenskou pláň dorazilo několik set.

Související články

Další články