Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Major Zeman by dnes měl narozeniny: Vladimír Brabec překonal drsný pád letadla

Dnes by narozeniny slavil český herec Vladimír Brabec, v jehož herecké
knížce je jen v Národním divadle 75 rolí.
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
84. narozeniny by dnes slavil herec a dabér Vladimír Brabec, jemuž největší popularitu přinesla role kriminalisty v kontroverzním normalizačním seriálu 30 případů majora Zemana. Jaký byl život představitele mnoha rolí, který musel kvůli roli čelit odsouzení, a dokonce přežil i pád letadla?

Vladimír Brabec se narodil v Praze do rodiny Gustava, malíře pokojů, a jeho manželky Anny. Herectví ho přitahovalo už v dětství. Účinkoval v divadle pro mládež v dnešním Paláci Akropolis, zpíval ve sboru, věnoval se parašutismu a také pomáhal na stavbách.

Infarkty a pád letadla

Po absolvování DAMU působil v Mostě, poté v Divadle E. F. Buriana a následně v Národním divadle. Tam jej také ve čtyřiceti letech během představení Cyrano z Bergeracu postihl infarkt. V ten samý den, jen o pět let dříve, ho potkalo jiné neštěstí – během letu s ultralightem se zřítil k zemi. „Byl silný vítr. Výška 200 m. Vítr mě okamžitě obrátil zpátky a já přerazil sloup osvětlení. Minul jsem maminky s kočárkama a tou vahou a dopřednou rychlostí jsem spadnul do rozkvetlých švestek,“ prozradil v jednom z rozhovorů.

Andělé při něm stáli i během druhého infarktu, který dostal na Václavském náměstí. Štěstí měl i díky pohotové reakci dvou přítomných mediků, kteří mu okamžitě poskytli pomoc.

Osudová role kriminalisty

Ve filmu si Brabec zahrál poprvé již ve čtrnácti letech, a to ve snímku Křížová trojka. Další role na sebe nenechaly dlouho čekat, ale snad žádná z nich se nevyrovnala jeho rolím divadelním. Zlom přinesla televize. Tam jej diváci mohli vidět například v inscenacích Vynes na horu svůj hrob, Nebezpečný člověk, Jestli jednou odejdu nebo v seriálech My všichni školou povinní či 30 případů majora Zemana. Role majora v normalizačním dílku mu přinesla značnou popularitu, ale také nepřízeň.

Brabec vždy po roli kriminalisty toužil, a když pak roli náhodou místo Radoslava Brzobohatého dostal, byl nadšený. První díly, které byly napsány podle skutečných kriminálních případů, se mu líbily, s těmi dalšími už nemohl nic dělat. „Myslíte, že jsem pak u nějakého patnáctého dílu mohl říct, že se mi to už nelíbí a ať to hraje někdo jiný? Vždycky říkám, že mě major Zeman sežral. Já se přitom do politiky nikdy nemotal. Ani to po mně nikdo nechtěl,“ uvedl herec, který na rozdíl od jiných kolegů nikdy do komunistické strany nevstoupil. Režiséři se ale na Brabce pak začali dívat skrz prsty a na nějakou dobu přestal být obsazován.

Brabec a svět dabingu

Samostatnou kapitolou v jeho životě byl i dabing. Svým hlasem doplnil například výkony Seana Conneryho, Marlona Branda nebo Anthonyho Hopkinse. Jeho hlasem také hovoří Sherman T. Potter v seriálu MASH. Za svůj výkon v rozhlase a dabingu získal Cenu Františka Filipovského.

Vladimír Brabec byl přes půlstoletí ženatý. S manželkou, bývalou operetní zpěvačkou Naděždou, měl syna Pavla a dceru Helenu. Do hereckého nebe odešel v třiaosmdesáti letech 1. září 2017 v sanatoriu Na Pleši na Příbramsku.

Související články

Další články