Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Majetek prezidentů: Biden je proti Trumpovi žebrák, jmění získal až na stará kolena

Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
Biden versus Trump
Miliardáře Donalda Trumpa (74) vystřídá milionář Joe Biden (77). Přestože nastupující prezident patřil dlouhé roky do střední třídy, na stará kolena si vydělal značnou sumu peněz. To ale není nic oproti Trumpovi, který vlastní řadu hotelů, resortů a práva na několik televizních show. Podívejte se, jakým majetkem oplývají dva nesmiřitelní rivalové.

Joe Biden rozhodně není ve světě takovou značkou, jako Donald Trump. Nově zvolený prezident je často označován jako „Middle Class Joe“, tedy Joe ze střední třídy. Jak Biden sám s oblibou říká, je jedním z nejchudších členů Kongresu, a to má za sebou 44 let práce v amerických úřadech.

To ostatně potvrdil i fakt, že byl v roce 2007 nejméně bohatým senátorem. Za vším přitom nejspíš stojí Bidenova láska k realitním nemovitostem, což uznal i ve své autobiografii „Promises to Keep“. Už ve dvaceti letech tak Biden začal nakupovat nemovitosti, na které si bral půjčky a hypotéky. I proto bylo jeho čisté jmění mnohdy v záporech.

Důchod si užije v luxusu

Nyní už Bidenova přezdívka není ani zdaleka tak přesná, jako kdysi. Protikandidát Donalda Trumpa v nedávných prezidentských volbách má totiž majetek v hodnotě 9 milionů dolarů. Nejvíc si vydělal poté, co mu skončil mandát viceprezidenta. Největší podíl na jeho bohatství mají knihy, které vydával, 4 miliony dolarů pak činí Bidenovy nemovitosti.

Bidenův majetek v současnosti tvoří především jeho dům v Greenville, Delaware. Tehdejší senátor koupil v roce 1996 čtyři akry odlehlé půdy na břehu jezera v luxusním předměstí Wilmingtonu v Delaware a postavil tam dům o rozloze 6 850 metrů čtverečních. Pozemek byl údajně zakoupen za 350 000 dolarů, v současnosti se pak jeho hodnota odhaduje na více než 1 milion. Zajímavostí je, Biden během svého viceprezidentského mandátu pronajal tajné službě chalupu na pozemku za 2200 dolarů měsíčně.

V létě roku 2017 pak koupila rodina Bidenů za 2,7 milionu dolarů dům na pobřeží v Rehoboth Beach, Delaware. Luxusní sídlo má výhled jak na státní park Cape Henlopen, tak na Atlantický oceán. Třípodlažní dům má šest ložnic, rozsáhlé verandy, velkou zahradu s venkovní kuchyní, grilem a krbem. „Po celou dobu své kariéry jsme s Jill snili o tom, že si budeme moci koupit místo na pláži, kam bychom mohli přivést celou rodinu.“ prohlasil Biden při koupi, že si splnil svůj velký sen.

Trump čtyřikrát zbankrotoval

Přestože má Biden majetek, který by mu leckdo záviděl, ani zdaleka se nemůže vyrovnat Donaldu Trumpovi. Velkou vášní dosluhujícího prezidenta jsou také nemovitosti, na kterých také výrazně zbohatl. Nutno ale říct, že mu v tom výrazně pomohla firma jeho otce Frederica C. Trumpa. V ní známý republikán začal postupně přebírat otěže, skupoval rozsáhlé pozemky a stavěl hotelové resorty či kasina.

V roce 1980 se Trump se svou společností Trump Organization dostal do krize a značně se zadlužil. Z toho se ale dokázal během patnácti let dostat a firmu úspěšně vynesl zpět na výsluní. I tak ale za svou kariéru musel vyhlásit hned 4× bankrot. Mohly za to hlavně megalomanské stavby jako Trump Taj Mahal nebo Trump Plaza.

Trump Tower je chloubou New Yorku

V současnosti Trump vlastní síť hotelů po celém světě, často je lehce poznáte podle politikova jména v názvu. Velký příjem peněz dolsuhujícímu prezidentovi plyne z kasín jako jsou již zmiňovaná Trump Taj Mahal nebo Trump Plaza. Magnátovou velkou láskou je golf, i proto vlastní řadu luxusních golfových středisek.

Pravděpodobně nejznámější stavbou je ale Trump Tower. Mrakodrap má hodnotu 320 milionů dolarů a je jednou z nejcennějších nemovitostí v New Yorku. Sám velký šéf má ve věžáku podkrovní bydlení v hodnotě 57 milionů dolarů. Celkově dosahuje Trumpovo jmění 3,1 miliardy dolarů, což je přibližně podobně, jako vlastní český premiér Andrej Babiš (66).

Související články

Další články