Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Mádl natáčí film z prostředí Československého rozhlasu: Příběh na pozadí Pražského jara

Jiří Mádl jako režisér.
Zdroj: Dawson Films
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
ROZHOVOR

Od počátku své kariéry ušel Jiří Mádl (36) opravdu dlouhou cestu. Nyní to chce dokázat svým zatím nejambicióznějším projektem, jímž je dobový snímek Vlny. Zavede nás do období Pražského jara, v němž se bude odehrávat příběh dvou bratrů, kteří budou čelit náročné zkoušce charakteru. Zajímavé bude i prostředí zahraniční redakce Československého rozhlasu. "Chci natočit divácký hit!" prozradil Jiří Mádl redakci eXtra.cz v rozhovoru, jejž nám poskytla distribuční společnost.

Právě probíhá natáčení nového autorského filmu Jiřího Mádla. Napínavé dobové drama Vlny z konce šedesátých let vypráví o dvou bratrech, jejichž životy ovlivní nečekaná zkouška, která prověří jejich sourozenecké pouto i charaktery.

Mádl: Chci natočit divácký hit

„Naši dva bratři jsou naprosto rozdílní, navíc je dělí deset let. Tomáš chce zůstat v naprosté šedi, stranou všeho společenského dění, zatímco Pájova zpupnost vůči době začíná ohrožovat jejich křehkou domácnost. Vztah mezi oběma bratry je ale pilířem celého filmu. Sílu vzájemného pouta poznají ve chvíli, kdy je, navzdory dramatickým okolnostem, zásadní postarat se jeden o druhého a ochránit smysluplný život. I za cenu toho, že budou muset mnohé obětovat," nastínil Mádl zápletku.

"Věřím, že s Tomášem se lze snadno identifikovat a společně s ním prožít i situaci, kdy je tak těžké se rozhodnout. Chci natočit divácký hit, dynamickou a napínavou podívanou. Málo se totiž ví, že roky 1967 a 1968 zrodily v Československu také hrdiny, kteří se nebáli vyvolávání strachu a demonstrování síly vzdorovat,“ řekl redakci eXtra.cz Jiří Mádl prostřednictvím distribuční společnosti.

Skutečný příběh novinářů

Kromě ústřední dvojice má film Vlny také odhalit skutečný příběh skupiny korespondentů zahraniční redakce Československého rozhlasu, která byla odhodlána přinášet nezávislé zprávy i za cenu vlastního nepohodlí. Důležitou postavou byl vedoucí této redakce Milan Weiner, jenž se postaral o lehké uvolnění cenzury a pozvednutí úrovně zpravodajství a publicistiky té doby.

„Rozhlas byl vlivným médiem, poslouchali ho všichni, byl vlastně tehdejším Facebookem či Instagramem. Přestože byl mocenský dohled všudypřítomný, našla se právě zde skupina lidí, která ve chvíli jednoho z nejikoničtějších momentů naší novodobé historie prokázala odvahu čelit obrovskému nátlaku a postavila se armádě, což vedlo až k památnému vysílání v době, kdy už Prahou projížděly tanky. Dosud se tomu na pozadí Invaze nikdo blíž nevěnoval, Rozhlas byl přitom jednou z nejdůležitějších institucí, kterou bylo tehdy potřeba umlčet," popsal Mádl.

Hrdina v centru dění

V rádiu, tedy přímo v centru dění, se náhle ocitne i Tomáš, ač tam sám nechtěl. „Pochopí, že někdo už s ním měl nějaký plán, a vzepře se mu,“ vysvětlil záměr filmu Mádl pro Radiožurnál.

Dějová linka filmu ovšem začíná již několik měsíců před touto událostí. Bylo to totiž zásadní pro pochopení a formování mezilidských vztahů v redakci, silných natolik, až nakonec pomohly k hrdinské rebelii, jež nám může být dodnes inspirací,“ uvedl Mádl pro eXtra.cz. Pracoval i s osobními vzpomínkami původních členů redakce mezinárodního života ČsRo.

Hlavní roli Tomáše svěřil režisér Vojtěchu Vodochodskému. V dalších rolích se ukáže Vojtěch Kotek, Stanislav Majer, Igor Bareš, Martin Hofmann, Ondřej Stupka, Táňa Pauhofová nebo Marika Šoposká.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy