Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020 koronavirus

Nejnovější kauzy

Macron nutí Čechy platit. Francouzský prezident chce zavést sankce za odmítání uprchlíků

Zdroj: Instagram
Migrační otázka je komplikovaná snad pro celý svět. Na konci příštího týdne se kvůli tomu sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí EU. Shodnout se na jednom řešení ale bude zřejmě obtížné. Francouzský prezident Emmanuel Macron (40) už dříve vyslovil, že by zavedl sankce pro země Evropské unie, které odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl. Znamená to, že budeme muset v budoucnu platit?

Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux řekl, že řešení migrační otázky bude vskutku složité a dodal, že je to především kvůli zemím visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko). Tyto čtyři země včetně té naší odmítají jet na minisummit svolaný předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Andrej Babiš (63) zdůraznil, že se o bojkot určitě nejedná. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ prohlásil. Český premiér reagoval i na nedávno pronesená slova francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten by volil peněžní sankce pro EU země, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl.

Doslova se po schůzce se španělským premiérem vyjádřil takto: „Jsem pro sankce pro případ nesolidárnosti… pro to, aby financování strukturálních fondů bylo podmíněno i tímto ohledem. Nemůžete mít země, které mohutně těží ze solidarity Evropské unie a které mohutně zdůrazňují svůj národní egoismus, když jde o otázky migrace,“ dodal.

Babiš odvětil, že skupina V4 chce dál pozastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty. Je tedy možné, že budeme v budoucnu platit?

Informace přinesla ČTK.

Související články

Další články