Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux řekl, že řešení migrační otázky bude vskutku složité a dodal, že je to především kvůli zemím visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko). Tyto čtyři země včetně té naší odmítají jet na minisummit svolaný předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Andrej Babiš (63) zdůraznil, že se o bojkot určitě nejedná. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ prohlásil. Český premiér reagoval i na nedávno pronesená slova francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten by volil peněžní sankce pro EU země, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl.

Doslova se po schůzce se španělským premiérem vyjádřil takto: „Jsem pro sankce pro případ nesolidárnosti… pro to, aby financování strukturálních fondů bylo podmíněno i tímto ohledem. Nemůžete mít země, které mohutně těží ze solidarity Evropské unie a které mohutně zdůrazňují svůj národní egoismus, když jde o otázky migrace,“ dodal.

Babiš odvětil, že skupina V4 chce dál pozastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty. Je tedy možné, že budeme v budoucnu platit?

Informace přinesla ČTK.