Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

MacGyver slaví 72: Richarda Deana Andersona byste dnes nepoznali

Richard Dean Anderson: Slavný MacGyver k nepoznání
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
NAROZENINY

MacGyver je prostě kult. Pamatujete na agenta, který dokázal udělat z mikrovlnné trouby jaderný reaktor, plastickou trhavinu ze žvýkačky, z mixéru radar a rakety odpaloval zkratováním drátů v dětské chůvičce? Jeho seriálový představitel, herec Richard Dean Anderson, slaví 23. ledna své 72. narozeniny.

Americký herec Richard Dean Anderson se narodil do umělecké rodiny. Jeho maminka byla sochařka a malířka, otec zase učitel a taky jazzový kytarista. Hercovy kořeny však sahají i dál, než do rodné Minnesoty – konkrétně až do Finska, Švédska, Norska a Skotska.

Richard Dean Anderson jako pouliční mim

Jako dítě měl Anderson úplně jiný sen, než stát se hercem. Jeho srdce prahlo po dráze profesionálního hokejisty, jenže jeho plány zhatilo zranění, které bylo se sportovní kariérou neslučitelné.

Proto se pak rozhodl pro studium herectví na univerzitě. To ale nedokončil, a tak si přivydělával jako žonglér, pouliční mim nebo třeba hudebník.

Před televizními kamerami se poprvé objevil v roce 1976 v seriálu General Hospital, ve kterém hrál i pět následujících let. V seriálech se cítil jako doma, ale nepohrdl ani před filmovými nabídkami. Objevil se například v Obyčejných hrdinech nebo Náhodném svědkovi.

Richard Dean Anderson: MacGyver i Jack O'Neill

Nejbližší mu však byly seriály, a tak získal ve svých 35 letech roli agenta Anguse MacGyvera v seriálu MacGyver z roku 1985, který se těšil velké oblibě.

Potom se dostal k Hvězdné bráně I v tomto seriálu, kterému předcházel film z roku 1994, byl jedním z výkonných producentů a zároveň ztvárnil i jednu z hlavních postav - plukovníka Jacka O'Neilla.

Od dob MacGyvera a Hvězdné brány ale uteklo už hodně vody a nikdo nemládneme, podívejte se do galerie, jak vypadá slavný všeuměl dnes.

Chodil i s Teri Hatcher, teď chrání oceány

V osobním životě to měl Anderson velmi rozmanité a po jeho boku se vystřídalo několik žen, například herečky Sela Ward, Katarina Witt či Teri Hatcher. Žádnou z nich si však nikdy nevzal. Nejdál došel s herečkou Apryl Prose, se kterou má svou jedinou dceru Wylie Quinn Annarose.

V roce 2013 Anderson odložil herectví na druhou kolej a začal se naplno věnovat dobročinné činnosti. Nyní je jedním z poradců neziskové organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Nezapomíná však ani na své dlouholeté fanoušky a často se objevuje na různých srazech zaměřených na sci-fi a seriály. A spoustu svého času věnuje také rodině.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy