Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Má vaše dítě zarudlé prsty? Může jít o příznak koronaviru, objevili čeští dermatologové

Má vaše dítě zarudlé prsty? Může jít o příznak koronaviru, objevili čeští dermatologové
Zdroj: unsplash.com
+ Další fotografie
Covid-19
Čeští lékaři varují před dalším příznakem nákazy novým typem koronaviru. Evidují několik případů, kde jediným příznakem nemoci byly takzvané covidové prsty. Podle lékařů vinohradské nemocnice se jedná o vyrážku, která se objevuje především u dětí a u mladistvých pacientů.

Lékaři Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy varují občany před dalším příznakem nového typu koronaviru, kterým jsou takzvané covidové prsty. Podle nich jsou právě covidové prsty prvním příznakem onemocnění obzvlášť u dětí i u mladistvých pacientů.

"Chceme na to upozornit rodiče i zdravotnickou veřejnost zvlášť v dnešní době, kdy se rozvolňují protiepidemická opatření a menší děti se vracejí do škol," řekla mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

Covidové prsty

Názvem covidové prsty označují lékaři červené hrbolky na prstech, zejména pak u dolních končetin. Pro pacienta jsou bolestivé na dotek a mohou také svědit. Přednosta Dermatovenerologické kliniky Petr Arenberg uvedl, že se u některých pacientů objevily covidové prsty jako jediný příznak nemoci.

Podle lékařky Moniky Arenbergerové vzniká vyrážka jako zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin, což je onemocnění tepen v končetinách nebo krevní sraženiny.

Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají chodidla, u kterých se objevil příznak covidových prstů.

Další příznaky

Covidové prsty nejsou jediným kožním příznakem onemocnění covid-19. Dalšími kožními příznaky nákazy novým koronavirem je například kopřivka, mramorovaná kůže a drobné krevní výrony na dolních končetinách.

U některých pacientů se pak objevuje náhlá ztráta čichu nebo chuti. Obvyklými příznaky jsou suchý kašel, teplota a dušnost.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy