Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Má vaše dítě vyrážku a vysokou horečku? Může mít v těle koronavirus, upozorňují čeští odborníci

Má vaše dítě vyrážku a vysokou horečku? Může mít v těle koronavirus, upozorňují čeští odborníci
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
koronavirus
Záhadná zánětlivá reakce, spojovaná s nemocí covid-19, se už objevila ve Velké Británii, USA nebo Itálii. Tento týden před ní varoval i český Státní zdravotní úřad (SZÚ). Příznaky, které se podobají vzácné Kawasakiho nemoci, se nejčastěji vyskytují u dětí. Patří mezi ně zejména vyrážka a vysoká horečka.

Nemoc, s níž se potýkají především děti, má souviset s covidem-19. Příznaky se podobají Kawasakiho nemoci nebo syndromu toxického šoku.

Odborníci zatím v průběhu záhadného zánětlivého onemocněné zaznamenali zejména vyrážku na rukou a nohou, postižení uzlin, takzvaný jahodový jazyk. Tyto příznaky doprovází také špatně srazitelná horečka. Mezi méně časté projevy může patřit i zánětlivé postižení srdce a cév.

„V zemích s vysokým výskytem onemocnění covid-19 byly v Evropě i ve Spojených státech hlášeny případy dětí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom u dětí," varuje na svém webu SZÚ.

Souvislost je pravděpodobná

"Souvislost mezi infekcí SARS-CoV-2 a novou klinickou jednotkou multisystémového zánětu nebyla dosud prokázána, ale zdá se být pravděpodobná," dodávají odborníci.

Záhadné onemocnění už má v Evropské unii dvě oběti, potvrdilo se u přibližně 230 dětí. Běžně lékaři v EU registrují Kawasakiho syndrom zhruba u 15 dětí na 100 tisíc obyvatel mladších pěti let ročně.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy