Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Má na triku smrt George Floyda: Klečel mu na krku! Teď policistovi Chauvinovi hrozí 30 let

Derek Chauvin: Policista by měl jít za smrt George Floyda na 30 let do basy
Zdroj: Profimedia / Koláž eXtra.cz
KAUZA

Obžaloba žádá pro bývalého policistu Dereka Chauvina, který je odpovědný za smrt černocha Georga Floyda, trest vězení ve výši 30 let. Naopak obhajoba chce, aby dostal jen podmínku a zároveň se mu do trestu započítala doba, kterou stráví ve vazbě. Informovaly o tom agentury. Soudní porota Chauvina v dubnu shledala vinným z vraždy a zabití Floyda. Soudce rozhodnutí o délce trestu oznámí 25. června.

Soudce Peter Cahill minulý měsíc dospěl k závěru, že smrt Floyda provázely přitěžující okolnosti. To mu umožňuje vyměřit policistovi Dereku Chauvinovi trest vyšší než 15 let doporučených podle pravidel platných ve státu Minnesota.

Podle obžaloby byly Chauvinovy činy ohavné a trest odnětí svobody v délce 30 let by naprosto odpovídal dopadům, jaké Chauvinovo chování mělo na oběť samotnou, její rodinu i celou komunitu.

Podle Chauvinova obhájce Erica Nelsona si jeho mandant zaslouží podmínku, protože doposud měl čistý trestní rejstřík, těší se podpoře rodiny i přátel. Pětačtyřicetiletého Chauvina označil za produkt porouchaného systému.

Porota v dubnu bývalého policistu shledala vinným ze dvou různě závažných obvinění z vraždy a ze zabití. Podle zákonů státu Minnesota nicméně dostane trest pouze za nejzávažnější zločin.

Chauvin byl loni v květnu jedním ze čtyř policistů, kteří byli přivoláni kvůli podezření majitele místní samoobsluhy, že šestačtyřicetiletý recidivista Floyd zaplatil falešnou bankovkou. Floyd zemřel poté, co mu běloch Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal rozsáhlé protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy