Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lyžování a pokuty v Evropě: Zákaz alkoholu na sjezdovkách a další drakonická opatření

Lyžování v Evropě: V Itálii Na Bombardino před sjezdem zapomeňte. Slovensko a Rakousko jsou pro návštěvníky uzavřené
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
nová pravidla

Zimní lyžařská sezóna se začíná rozjíždět právě v této době. Kromě koronavirových omezení by si návštěvníci měli dát pozor na nová pravidla v Itálii, kde zavádějí zákaz alkoholu na sjezdovkách nebo povinnost pojištění odpovědnosti proti škodám. V eXtra.cz jsme se tomu podívali na zub.

Po loňské zimní sezóně, kterou značně omezila až téměř znemožnila koronavirová opatření, mnoho fanoušků zimních sportů napjatě očekává možnost si konečně pořádně zadovádět na alpských sjezdovkách. Itálie patří mezi nejoblíbenější zimní destinace Čechů. Je proto dobré se podívat na to, co se v letošní zimní sezóně změnilo a na co by si návštěvníci tamních horských středisek měli dát od 1. ledna 2022 pozor.

Povinné pojištění

První novinkou je nutnost mít sjednané pojištění, které kryje odpovědnost za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám včetně jejich věcí. Toto pojištění si však budete moci sjřgtednat rovou i při zakoupení skipasu. Toto pravidlo nedoporučujeme obcházet, protože sankce při případné kontrole se pohybuje od 100 do 150 eur plus zabavení skipasu. Zároveň se nově mění i to, že v případě kolize a nemožnosti určit viníka srážky se bude předpokládat, že za ni mohou stejnou měrou všichni účastníci

Popíjení na sjezdovce? Zapomeňte.

Pro Čechy možná ještě významnější změnou je nově zavedený zákaz popíjení během lyžování. Pokud u vás namátková kontrola zjistí překročení hranice 0,5 gramu na litr alkoholu v krvi, čeká vás pokuta od 250 do 1000 eur, při překročení 0,8 gramu/litr pak půjde dokonce o trestný čin.

Poslední z důležitých změn na italských svazích se týká povinnosti nosit ochrannou přilbu. Ze současných 14 let se hranice věku, do kdy je povinná, posouvá až na 18 let. Při nedodržování tohoto pravidla se připravte na pokutu mezi 100 a 150 eury.

Co se týká koronavirových opatření, v Itálii nyní platí vícestupňový systém. V bílých a žlutých zónách vám stačí pro vstup na sjezdovku covidový certifikát, který prokazuje očkování, uzdravení z nemoci nebo negativní test. V oranžových zónách vám už test nestačí a v červených zónách jsou lyžařské areály úplně uzavřeny.

A jak jsou na tom z hlediska lyžování a koronavirových omezení další evropské státy?

Rakousko

Pro cestu do Rakouska je potřebné potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19. Platí pro osoby od 12 let. Od 22. 11. 2021 se pravidla vstupu do Rakouska změnila následovně:

- přestal se uznávat doklad o existenci neutralizačních protilátek jako doklad nízkého epidemiologického rizika
- jako test je akceptován pouze PCR test ne starší než 72 hod.

Platnost očkovacího certifikátu se nově od 6. 12. 2021 zkracuje na 270 dní od podání libovolné vakcíny.

15. 11. vstoupilo v Rakousku v platnost nové opatření znamenající lockdown pro neočkované (platí v celém Rakousku). Od 22. 11. do 11. 12. platí tato protikoronavirová pravidla i pro očkované. Lidé smějí vycházet z domu jen při cestě do práce, pro zboží základní potřeby, do zdravotnických zařízení a ven na zdravotní procházku. Opatření by měla pro očkované skončit 12. prosince. Poté bude platit jen lockdown pro neočkované.

Slovensko

Při vstupu na Slovensko je nařízeno podstoupit domácí izolaci, během níž je možné se nechat nejdříve 5. den otestovat PCR testem. Karanténa jinak končí po 10 dnech bezpříznakového průběhu. Očkované osoby však mají z karatény výjimku. Neočkovaní se nemohou na území Slovenska volně pohybovat a od 25. 11. je lockdown zaveden pro všechny, takže individuální ani skupinová turistika není v současnosti povolena.

Německo

V Německu se podmínky liší v jednotlivých spolkových zemích. V současnosti funguje lyžařský areál Zugspitze, kam mohou jen očkovaní a uzdravení, kteří se musejí navíc prokázat dodatečným testem. Kapacita ve středisku je omezená na dvě třetiny a lyžaři musí mít na lanovkách respirátory FFP2. Funguje též lyžařské středisko v bavorském Oberstdorfu, kde platí stejné podmínky jako na Zugspitze, a ve Schwarzwaldu v Badensku-Württembersku. Tam mohou lyžovat také pouze očkovaní a vyléčení, a to bez dodatečného testu. Seznam otevřených lyžařských areálů v Německu naleznete zde.

Francie

Pokud se chystáte na francouzské horské svahy, musíte mít covidový certifikát, tedy doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19, o negativním výsledku PCR testu nebo 24 hodin starý antigenní test. Covidpas musíte ukázat i v restauracích nebo na ubytování.


Švýcarsko

V případě Švýcarska musíte vyplnit pro vstup do země příjezdový formulář. Všichni návštěvníci starší 16 let musí mít navíc negativní PCR test, ať už jsou očkovaní či nikoli. Druhý PCR test pak musíte podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Lyžařské areály covidové certifikáty většinou nepožadují.


Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy