Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Lynč otce, který v autě zapomněl Kristínku (†2), je naprosto nesmyslný, vy moralisti!

Kristína tady mohla být a její otec si ponese trest do konce života sám
v sobě. To úplně stačí.
Zdroj: facebook.com
Zapomenuté dítě. Téma, které se rozhodně nedá nijak odlehčit. Ať už ho zapomenete kdekoliv, je to přece kousek vás, je to malá bytost, pro kterou vstáváte, dýcháte, jste. Je to tak, ne?

„Každý týden zemře minimálně jedno dítě důsledkem úpalu v přehřátém autě,“ tvrdí se v sociálním experimentu, který jsme vám nedávno přinesli.

Článek o tom, kdy se dospělí lidé nechali na deset minut zavřít do přehřátého auta, přinesl tisíce lajků a sdílení.

Když jsem upozorňovala na případ psa zavřeného v autě před obchodním domem Ikea, který následně zemřel u veterináře, všichni se mínili zbláznit.

Na děti a zvířata zavřené v autech upozorňujeme vždy od prvních teplých dní, a přesto se každým rokem stane tragédie.

Minulý rok to byl otec z Polska, který zapomněl svoji dceru vysadit ve školce, přijel do práce a našel ji bez známek života po skončení pracovní doby ve čtyři odpoledne. Nepřežila.

Včera kolem třetí hodiny dorazila do redakce zpráva o Kristínce (†2), která zemřela v přehřátém autě ve slovenské Nitře, protože ji tam taktéž zapomněl otec. Život Kristíně nevrátí žádný komentář ani pohoršování lidí na sociálních sítích. Ale přesto. Opravdu se stalo něco tak strašně nepochopitelného?

Když přišel před 20 lety do Čech film Kevin sám doma, všichni si při cpaní se cukrovím ve svých obýváčcích užívali komedii o tom, jak rodina zapomněla na Kevina – nejmladšího syna, a odletěla bez něj na vánoční prázdniny. Nikdy nikdo neřekl, že by téma filmu bylo pohoršující. Ale… jde přece o zapomenutí dítěte! A odkývali jsme si na začátku, že to není schválitelné v žádném případě. Takže o co jde, je to pokrytectví?

Ve filmu je to popsáno dokonale. Zmatek, stres, všechno honem rychle, hlava plná toho, zda máme sbaleno a na nic jsme nezapomněli, a najednou Kevin není. Máme totiž všechno, kromě právě Kevina.

V současné moderní době, kdy jsou lidé neuvěřitelně přetížení a fungují automaticky, není až tak překvapivé, že někdo zapomene své dítě v autě. Snad všichni zažili, že úkol, který není běžnou součástí každodenní rutiny, může být lehce zapomenut. Stejně tak, pokud nevozí otec pravidelně své dítě do školky, může se stát, že ho zapomene v autě. Neměl by, ale může, není to nemožné.

Je to samozřejmě alarmující chyba, ale měla by působit spíše jako velký vykřičník pro všechny. Aby se zastavili a nepřemýšleli při automatické cestě do práce o tom, že ještě nemají sbaleno do Chorvatska, po cestě z práce musí koupit maso na řízky a druhému dítěti k babičce gumáky na zahradu.

Mnohem méně pravděpodobně se to asi stane matce, ale v případě, že lidé nesleví z hektického života a dne plného úkolů, stane se to.

Umírání dětí v autě, přehřátém autě, je nový „fenomén“, se kterým se pravděpodobně budeme setkávat. Každá taková smrt, a věřte, že je, co jsem mluvila s lidmi, již byli na místě, opravdu strašná, by měla být varováním pro ostatní.

Takže dost moralizování, můžete být další v pořadí.

Můžu svůj text pateticky zakončit prosbou, abyste nenechávali děti ani zvířata v autě, ale to už tady bylo mnohokrát a evidentně to nepomáhá. V zahraničí už vyzývají odborníci rodiče, aby si volali a kontrolovali, zda jsou děti například odvezeny do školy, na kroužek, respektive jsou tam, kde mají být, a nevaří se zaživa zapomenuty na parkovišti před fabrikou. Stačí jeden hovor a může se zabránit velké tragédii.

Smrt dítěte chybou rodiče je tragédie. Rodiče si ponesou hlubokou jizvu do konce života. Tenhle osudový trest žádný pozemský soudce nepřekoná. Ale pokud si myslíte, že přeci VÁM BY SE TO NIKDY STÁT NEMOHLO, tak si vezměte popcorn a pusťte si Sám doma. Je horko, pekelné horko, tak se u té zimní komedie zasmějte…

Související články

Další články