Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Tvrdé dopady lockdownu: Senioři se uzavřeli před světem, bojí se i vlastní rodiny, píše lékař Pollert

Tvrdé dopady lockdownu: Senioři se uzavřeli před světem, bojí se i vlastní rodiny, píše lékař Pollert
Zdroj: Profimedia
Koronavirus
Toho, že přílišná opatrnost před nákazou koronavirem spoustě starším lidem v mnoha případech spíše uškodila, si všímá také bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert (50), který působí v motolské nemocnici. Na svůj Facebook umístil k tomuto tématu status, který sdílel i lídr hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší (50).

„Mnoho starších lidí zemřelo na komplikace svých chronických nemocí spíše, než na samotný covid, když se díky lockdownu nedostávali na kontroly ke svým lékařům,“ začíná Pollert svůj post. „Všechny nás zaujala více čísla testů, snadněji vynesená do grafů, než pacienti. Začali jsme se chovat chaoticky, vystrašení starší lidé se báli setkání s kýmkoliv a uzavřeli se před světem. Důsledkem bylo, že příznakům, které signalizovaly zhoršení zdravotního stavu, si tak týdny a měsíce nikdo nemohl všimnout. Tito lidé, kteří nemají žádné rezervy i v době před covidem, nemusí takové zhoršení přežít. Na podzim stačila jakákoliv akutní infekce (v našem případě například covid) a průběh chronické nemoci se stal fatálním,“ píše lékař a následně vysvětluje, že covid nemusel být ani pro starší lidi takovou katastrofou, kdyby se jim věnovalo stejné, nebo lépe, zvýšené pozornosti.

„To není po bitvě výtka zpět, ale memento pro přeživší. Je jasné, že mnoho starších lidí se tak nechovalo včetně jejich příbuzných, kteří je i tak často navštěvovali (klobouk dolů), ale pár tisícovek ze dvou a půl miliónu seniorů stačilo...,“ uzavírá Pollert svůj příspěvek.

Řada lidí s Pollertem souhlasí

Status si vysloužil mnoho souhlasných komentářů jak na Pollertově profilu, tak pod příspěvkem sdíleným Václavem Klausem ml. „Vidím to od začátku úplně stejně. Děkuji za tyto slova. Za ten rok jsem potkala tolik vyděšených seniorů, že tvrdím, že strach a panika zabila víc lidi než vir samotný,“ píše jeden z diskutujících. „Ano! My naši dvaadevadesátiletou babičku pravidelně imunizovali. Svařáčky, vínka, nedělní dýchánky navzdory všem idiotským zakazům či doporučením hloupějších. Kdybychom ji nechali napospas vyšším cílům a lockdownovali, tak by nepřežila. Ty dva měsíce na jaře ji ochromily tak, že jsme to s ní rozdýchávali téměř půl roku,“ sdělil své zážitky další z diskutujících.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy