Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Luhačovicemi otřáslo tornádo: Zřídila se sbírka na pomoc lidem v lázeňském městě

Ničivé tornádo zničilo úplně všechno.
Zdroj: Profimedia
Luhačovice tornádo

V Luhačovicích na Zlínsku pokračuje odklízení zbytků střech a zničené zeleně. Za sebou je zanechala silná bouřka, která se lázeňským městem prohnala minulý týden v noci na pátek. Do prací se opět zapojily desítky lidí. Škoda, kterou bouřka ve městě způsobila, se odhadem pohybuje v řádu desítek milionů korun, řekl starosta Marian Ležák (nez.).

Z měst a obcí ve Zlínském kraji zasáhla silná bouřka Luhačovice zřejmě nejvíce. "V pátek tady bylo snad 50 lidí, kteří kmitali s motorovými pilami. Podařilo se nám odstranit největší problémy a zátarasy, jak v infrastruktuře, tak ve vodním toku, případně i v obytných plochách. To je stabilizované. Teď se to musí všechno nařezat, odvozit. Začneme čistit chodníky, poškozené zázemí lamp a postupně začneme dávat do pořádku i okolí obytných domů," uvedl Ležák.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Zatímco v pátek byl provoz přes město omezený kvůli troskám z poškozených budov a ulomeným větvím a kmenům, nyní už jsou silnice podle starosty průjezdné. Výrazně poškozená je především budova internátu střední školy, zůstala bez střechy. "Ve škole teď probíhá statické posouzení, jak na tom je. Trosky, které byly na komunikaci, se musely odstraňovat po dobu celého dne, takže tady byla omezená doprava. To se podařilo. Bylo to s pomocí nejenom hasičů, ale museli jsme zavolat i výškovou techniku," řekl starosta.

Poničené stromy

Do prací se zapojili profesionální a dobrovolní hasiči, dobrovolníci z řad místních obyvatel a lidí z okolí, členové spolků i návštěvníci lázeňského města. "Pracují desítky lidí, volají další. Například se nám teď ozvali skauti z Vizovic, takže solidarita v okolí je veliká. My jsme teď momentálně celou jednotku přesunuli na místní hřbitov. Popadaly nám tam stromy, pietní místo také potřebuje péči. Pak se vrátíme zpátky a začneme čistit sídlištní plochy," uvedl Ležák. Další zásah bude podle něj nutný také v zámeckém parku, kde bouřka poničila většinu stromů.

Odstraňování následků bouřky ve městě nejspíše potrvá několik týdnů. "Za týden by snad na cestách a veřejných plochách už neměly být žádné překážky. Posléze musíme začít řešit pahýly stromů. Opravy střech ale mohou trvat desítky dnů," doplnil starosta.

Už v pátek Luhačovice vyhlásily sbírku na pomoc lidem v lázeňském městě, ale i v jiných oblastech, které zasáhly ničivé bouřky. Dobrovolní dárci mohou přispět na transparentní účet zřízený charitativní organizací Korunka Pomáhá. Číslo účtu je 2801896248/2010, variabilní symbol 2021. Do poznámky je možné uvést i konkrétní účel daru. Příspěvek může putovat nejen do Luhačovic, ale i do dalších zasažených oblastí, například na Hodonínsku.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy