Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Luděk Munzar (†85) odmítl vyznamenání od Miloše Zemana! Plivání na prezidenta se ale vyhnul

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 29 fotografií
TAJEMSTVÍ
Málokdo v sobotu o zesnulém hereckém bardovi Luďku Munzarovi (†85) věděl, že se dobrovolně zařadil mezi plejádu těch, kteří hodili kontroverznímu prezidentovi Miloši Zemanovi (74) na hlavu nabízený metál. Získat ho měl před třemi lety, neměl ale zájem. Herec s noblesou svou vlastní řekl, proč zaznělo ne!

Když se v té době blížilo výročí státního svátku 28. října 2016, během něhož prezident tradičně oceňuje významné vědce i umělce, nikdo neměl ani potuchy o tom, že mezi navrženými je i Luděk Munzar.

Informace sice nakonec lehce prosákla, Hrad se ji pokoušel neoficiálně hodit do autu tvrzeními o zdravotní indispozici umělce.

Odmítnutí ale patrně přišlo z úplně jiného důvodu.

„Nechtěl jsem, aby se kolem toho dělal humbuk. O tomhle svátku se nemá kšeftovat, vydírat a podobně. Hlavně se kolem toho nesmí chovat neslušně. Je to o vzájemné úctě těch, kteří jsou vyznamenávaní, a těch, kteří to vyznamenání dávají. Ti slouží tomu státu. Jsou poctěni, že mohou dát ono vyznamenání. Není to o jejich vlastní vůli,“ řekl v rozhovoru s Martinou Kociánovou pro Český rozhlas.

A jasně tak naznačil i svoje výtky vůči Miloši Zemanovi (74). Že to tak bylo, naznačuje i fakt, že jsme nikde nenašli vyjádření prezidenta k úmrtí tak významného umělce. A to přitom po skonu jiných hvězd vznikají tiskové zprávy, Munzarův odchod jako by si ale dle názoru Zemana oficiální prohlášení nezasloužil.

Luděk Munzar měl od roku 1982 ocenění zasloužilý umělec, na druhou stranu byl ale jedním z mála kumštýřů, kteří odmítli podepsat Antichartu. Po obnově demokracie získal v letech 1996 a 2000 Ceny Františka Filipovského za dabing (druhá byla za celoživotní mistrovství), v roce 2011 dostal Thálii, také za to, že se většinu života plně oddával divadlu.

Související články

Další články