Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Lubomír Volný opět řádil: Tentokrát rovnou vyrval řečnický pult i s mikrofonem

Lubomír Volný byl opět vykázán ze Sněmovny
Zdroj: Profimedia
Bizarní chování

Poslanec Lubomír Volný (dříve SPD) byl dnes opět vykázán z jednacího sálu Sněmovny. Odmítal opustit řečnický pult, i když ve vyhrazených pěti minutách neřekl nic k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory. Ze sálu jej vyvedla policejní ochranná služba bez přítomnosti kamer, musela použít donucovací prostředky.

Schůze Sněmovny byla na několik desítek minut přerušena stejně jako obrazový přenos z jejího jednání, aby vyvedení poslance Lubomíra Volného nesnímaly kamery. Po jeho obnovení sněmovní technici kontrolovali funkčnost mikrofonů a řečniště bylo vydezinfikováno kvůli tomu, že poslanec se v jeho prostoru pohyboval bez ochrany nosu a úst. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) po obnovení přenosu svolal jednání předsedů sněmovních klubů.

Policie na twitteru uvedla, že "při zákroku byly použity donucovací prostředky hmaty a chvaty, ke zranění osob nedošlo". Podle serveru Novinky.cz poslanec vytrhl část řečnického pultíku, když se bránil tomu, aby byl od něj odveden. Na záběrech z obnoveného přenosu bylo vidět, jak sněmovní technici musejí připevnit částečně uvolněnou desku s mikrofony.

Je to pohrdání Sněmovnou!

Volného, který si k řečnickému pultu také sedl na židli, vykázal z jednacího sálu Vondráček. „Už to samotné sezení je pohrdání Sněmovnou. Pane kolego, blokujete řečniště. Myslím, že se dopouštíte chování, za které vám náleží napomenutí,” uvedl Vondráček. Poslanec na výzvu předsedy Sněmovny nijak nereagoval, Vondráček proto Volného vykázal ze sálu do konce jednacího dne.

Volný, jehož stoupenci dnes před Sněmovnou od rána demonstrují, po vyvedení odešel přes kuloáry. Před novináři si postěžoval na to, že mu podle něho bylo odebráno právo vyjádřit názor. „Tak to už žijeme dávno, daleko za komunismem a za Hitlerem,” komentoval to zadýchaným hlasem Volný. Uvedl, že se s policisty přetahoval. Řekl, že jich bylo pět. Volný pak vyšel k demonstrantům na Malostranské náměstí, kteří celý den sledují přenos z jednání Sněmovny, a vyzval je, aby v nadcházejících volbách dali hlas jeho Volnému bloku.

Několikrát už byl vyveden

Volný a jeho kolega Marian Bojko ve Sněmovně odmítají "z občanských a politických důvodů" nosit ochranu úst a nosu. Řídící schůzí je pravidelně napomínají. Při jedné z lednových schůzí se Volný dostal do fyzické potyčky s předsedajícím schůze Tomášem Hanzelem (ČSSD), který po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil. I v únoru Volného a Bojka ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.

Volný při červnovém projednávání zákona o hlasování v karanténě mimo jiné požadoval uzákonit, aby volební komisaři nemuseli být očkování a ani nemuseli mít negativní test na covid-19. Žádal také nepřetržitou elektronickou a policejní kontrolu hlasovacích schránek, neboť se obává manipulace s volebními lístky. V případě neschválení slíbil akce občanské neposlušnosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy