Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Lovec bouří: O tornádu jsme věděli 2 dny předem, pravděpodobnost byla téměř stoprocentní

Tornádo na Jižní Moravě.
Zdroj: Se svolením Stanislava Judase
+ Dalších 7 fotografií
přepověď

Lovec bouří Jiří Kouřil poskytl rozhovor pro Novinky.cz, v němž prozradil, že šlo ničivé tornádo na jihu Moravy předpovědět podle numerických modelů už dva dny dopředu. Velmi se také divil, že Český hydrometeorologický ústav nevydal před tornádem výstrahu. 

Lovec bouří Jiří Kouřil prozradil, že tornádo, které zpustošilo jih Moravy, šlo předpovídat a že pravděpodobnost výskytu byla téměř stoprocentní.

"Ano, dalo se to předpokládat. Bylo vydané varování od kolegů z Evropy, kteří sledují numerické modely. Upozorňovali na vznik silných bouřek. Podmínky na to byly tak "výborné", že byla prakticky stoprocentní pravděpodobnost, že se tam tornádo spustí," uvedl v rozhovoru pro Novinky.cz.

Divím se, že Český hydrometeorologický ústav nevaroval

Dále také uvedl, že ho velmi překvapilo, proč nebyli obyvatelé postižené oblasti o tornádu informováni. "To nevím, zrovna to s kolegy řešíme, jestli "Hydrák" (Český hydrometeorologický ústav – pozn. red.) nezaspal. Já je nechci urazit, víceméně s nimi spolupracuji. Ale nechápu to ani já, ani nikdo z nás. Oni mají dopplerovský radar, vidí na něm rotaci i vývoj té buňky.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Divím se, že ústav třeba nepřerušil vysílání v rádiu a nevaroval, že se na to a to město může spustit tornádo. Nebo že nevaroval, že padají deseticentimetrové kroupy. Je ale samozřejmé, že to byla výjimečná situace," prozradil.

Tvrzení, že tornádo nelze předpovědět, odmítám

Výskyt tornáda dokázal předem předpovědět i další lovec bouří, který si přezdívá aviator_sam_. Tvrzení, že tornáda nelze předpovědět, odmítá.

"Strohé tvrzení, které jsem dnes viděl v médiích, že tornádo nelze předpovědět, odmítám. Lze spolehlivě předpovědět minimálně extrémní riziko, je to pouze boj s pravděpodobností, statistikou a chybějícím systémem či metodikou záchranného plánu evakuace a prevence pro tento případ. Náskok 20 minut, vlastně i 10 minut, před podobnou katastrofou může mít nevyčíslitelnou hodnotu mnoha lidských životů. Věřím, že po této události prolomíme toto tabu tornád v ČR, kdy bude možná včasná evakuace rizikové oblasti při kombinaci dat z numerických modelů a real-time snímků z radarů, jak tomu bylo tentokrát," uvedl na svých sociálních sítích.


Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy