Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Loupež století Františka Procházky: Před 10 lety utekl s půl miliardou. Dnes se skrývá asi někde v Karibiku!

Je tomu už 10 let, co Procházka vzal roha s půl miliardou korun!
Zdroj: PČR
Pokud stále žije, už deset let si František Procházka užívá přepychu. S dopadením pachatele, který z bezpečnostní agentury ukradl přes půl miliardy korun, si policie neví rady. Procházka nejednal sám, pomáhal mu komplic Miloš Čermák. Jak se jim loupež století podařilo zosnovat tak, aby si nikdo ničeho nevšiml? A byla poslední stopa zachycena v Karibiku?

Procházka neponechal nic náhodě a celé akci věnoval důkladnou přípravu. V srpnu 2007 se nechal v bezpečnostní agentuře G4S Cash Services na pražském Žižkově zaměstnat jako pokladník. Už po 26 směnách ale povýšil na obsluhu trezoru. A měl z poloviny vyhráno.

Zloděj století tak získal všechny informace o bezpečnostních opatřeních. Protože na rozdíl od všedních dnů o víkendu obsluhoval trezor sám, dá se říct, že samotné odcizení rovných 540 891 700 korun byla nakonec brnkačka.

Připravit a odvézt z areálu firmy rekordní sumu zabralo pachatelům přesně 1 hodinu a 42 minut. Procházka vše promyslel tak, aby nebudil zbytečné podezření. V sobotu 1. prosince přišel do práce na 12hodinovou směnu. Jako každý jiný den, i tentokrát přinesl kávu pracovníkovi operačního střediska, prohodili spolu pár slov, a pak už zamířil na své pracoviště.

Hodinu a půl přeskládával Procházka stamiliony do tašek, pytlů i do kontejneru. Začal v 7:17 a skončil v 8:49. Potom už přišel čas na nejdůležitější část operace. Čermák dorazil do bezpečnostní agentury v bílém Volkswagenu Transporter v 8:55. Bylo na něm nalepeno i logo firmy. Zvládl projet vrátnicí, takže už zbývalo jen naložit peníze a bez rozruchu objekt opustit. Naložení peněz proběhlo bleskově, v 8:59 už Čermák s dodávkou odjížděl.

Aby nebylo nikomu nic podezřelé, Procházka zůstal v práci až do konce směny, tedy do sedmi večer. Nervozita ale zapracovala a kolega, který po něm směnu přebíral, si všiml změny v jeho chování. „Spěchal, o jiných než služebních věcech jsme se nebavili. Jindy byl usměvavý a tentokrát ne, byl ostražitý,“ vzpomněl si na moment Procházkův kolega.

Na zmizení astronomické částky se ve firmě přišlo až následujícího dne odpoledne. Procházka tak získal patnáctihodinový náskok, který se policii ani po deseti letech stále nepodařilo dohnat. Muži zákona ale naopak dopadli komplice Čermáka, vypátrali ho podle pachových stop z dodávky, kterou našli v pražské Libni. U něj doma nalezli 3 300 000 korun a soud ho poslal na 9 let do vězení. Minulý rok byl podmínečně propuštěn.

Stejný trest vyměřil soud i stále prchajícímu Procházkovi. Není jisté, zda je stále naživu, ale pokud ano, užívá si pohádkového bohatství. Před pěti lety mu byli na stopě speciálně vycvičení policisté přezdívaní „lovci lebek“, podle nichž se skrýval v Dominikánské republice, ale fikaný zloděj jim proklouzl. Pátrání ale pokračuje a policie nehodlá snahu o Procházkovo potrestání vzdát. Podle informací eXtra.cz několik Čechů v minulosti tvrdilo, že muže podobného Procházkovi potkali v Karibiku. Údajně se plavil na luxusní jachtě a mluvil špatnou angličtinou…

Související články

Další články