Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Louis de Funès by oslavil 106 let: Syn Olivier chvíli kráčel v jeho stopách, pak šel za svým snem

Louis de Funès by oslavil 106 let: Syn Olivier chvíli kráčel v jeho stopách, pak šel za svým snem
Zdroj: Gaumont International
+ Dalších 7 fotografií
výročí
Už 106. narozeniny by dnes oslavil legendární francouzský komik Louis de Funès. Herec, kterého si lidé oblíbili především jako četníka či ve filmech Piti Piti Pa a Fantomas, zemřel v lednu roku 1983. Do posledních chvil doufal, že jeho třetí syn Olivier de Funès (70) bude kráčet v jeho šlépějích. Tak se ale nestalo, Olivier si zahrál pouze v 6 filmech a pak se vydal za vlastním snem.

Louis de Funès se narodil 31. července 1914 jako nejmladší ze tří dětí nedaleko Paříže. Už od dětství se u něj projevovalo umělecké nadání, uměl kreslit a věnoval se i hře na piano. Než se ale stal hercem, vystřídal řadu povolání. Byl například kožešníkem, dekoratérem, aranžérem, účetním či prodavačem.

Jeden čas se Louis živil hraním na klavír a současně chodil na herecké kurzy. V prvním filmu se objevil už v roce 1946, na úspěch ale čekal dlouho. Až o celých 20 let později se díky komedii Četník ze Saint Tropez stal hvězdou nejen ve Francii, ale i v mnoha dalších zemích světa.

Divákům Louis de Funès učaroval v řadě snímků, mezi ně kromě četnických komedií patří například film Piti Piti Pa, Fantomas, Křidýlko nebo stehýnko, Jeden hot a druhý čehý, Tonoucí se stébla chytá či Lakomec. Jeho poslední snímek s názvem Četník a četnice se mu paradoxně stal i osudným, neboť po skončení natáčení prodělal srdeční infarkt, na který ve věku 68 let zemřel.

Ženy Louise de Funèse

V roce 1936 se Louis oženil s Germaine Carroyer, s níž měl syna Daniela narozeného roku 1937. V roce 1942 se manželé rozvedli a o pouhý rok později se herec oženil s Jeanne Barthelémy de Maupassant, s níž měl dva syny - Patricka a Oliviera. Ve skutečnosti byl ale de Funès desítky let zamilovaný do své kolegyně z filmů o četnících Claude Gensac, která se o jeho lásce k ní dozvěděla od kolegy až poté, co herec zemřel.

Olivier de Funès

Zatímco starší synové Louise dávali už v mládí jasně najevo, že se kariérně chtějí ubírat jiným směrem než on, Olivier de Funès dával svému otci naději na to, že alespoň jeden z jeho potomků bude kráčet v jeho stopách.

Olivier si zahrál ve filmu poprvé už v 16 letech a v několika filmech se objevil i po boku svého otce. Naposledy se ale před kameru postavil v roce 1971 a rozhodl se s herectvím skončit. Louis doufal, že se k němu ještě vrátí, Olivier si ale vybudoval kariéru jako dopravní letec u Air France. Pilotem byl až do svého odchodu do důchodu.

Související články

Další články