Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Loučení s Jiřím Menzelem: Viktor Preiss promluvil o posledním setkání před smrtí

+ Dalších 16 fotografií
18. září se před pražským Rudolfinem od rána scházeli fanoušci a přátelé zesnulého Jiřího Menzela (†82). Pieta pro oscarového režiséra probíhá od 10 do 18 hodin. Lidé si mohli prohlédnout i výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela. Uznávanému umělci přišel vzdát hold i herec Viktor Preiss (73) nebo moderátor Aleš Cibulka (43).

Pietní akt za Jiřího Menzela se konal v pražském Rudolfinu. Lidé mohli zesnulému režisérovi zanechat vzkaz v kondolenční knize, ke které byli pouštěni za přísných hygienických podmínek. V obležení slunečnic zde stála Menzelova fotografie. Příchozí mohli na významného umělce zavzpomínat i díky výstavě Rozmarná léta Jiřího Menzela, která promítala celý jeho život. Řada lidí donesla na pietní místo na trávníku květiny a zapálila svíčku.

Viktor Preiss a Aleš Cibulka zavzpomínali

K Rudolfinu dorazil i herec Viktor Preiss "Já jsem s ním nedělal žádný film, ale dělal jsem s ním dost na divadle. Hodně jsem se tam s ním naučil, jak chápe vtip. Neměl rád, aby se herci na scéně pitvořili, ale aby byli přirození. Měl určitý způsob humoru a velice dobře věděl, jak ho zinscenovat." řekl Preiss a dodal, že zesnulého režiséra navštívil těsně před smrtí v jeho bytě a společně si dali sklenici vína. "Trošičku jsem si i splnil své špatné svědomí a chtěl jsem ho ještě vidět," ukončil herec, který na poslední cestu vzkázal, že režisérovi děkuje.

Moderátor Aleš Cibulka. zase prozradil, který režisérův film má nejraději. "Při své lásce k Evičce Pilarové musím říct, že film, který on moc nemusel, to je Zločin v Šantánu, je můj favorit," uvedl s tím, že Menzel byl vlastně jediný, kdo se prošel po pravém červeném oscarovém koberci.

Rozloučit se přišlo i několik věrných fanoušků. "Jiří Menzel pro mě znamenal kus mého života. Tak jak jsem šel životem a poznával jsem ho, tak jsem poznával i jeho filmy a on to dokázal tak krásně popsat, že jsem si říkal: ‚To je přesně ono, to je srdeční záležitost'. Je úžasné, co dokázal," promluvil pro eXtra.cz jeden z návštěvníků pietního aktu.

Život Jiřího Menzela

V průběhu života sklidil oblíbený režisér řadu úspěchů. Proslavil se už se svým prvním celovečerním snímkem Ostře sledované vlaky, který byl dokonce oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční film. Mezi jeho tvorbu ale patří i například snímky Postřižiny, Na samotě u lesa, Vesničko má středisková, Konec starých časů nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Kromě filmů se proslavil také jako divadelní režisér. Do jeho tvorby se zařadila třeba inscenace komedie Mandragora v pražském Činoherním klubu.

Jiří Menzel bojoval poslední tři roky s následky zánětu mozkových blan. Nemoc zapříčinila, že režisér skončil na vozíčku. Rodina mu dala sbohem 5. září 2020. O náhlém úmrtí informovala manželka Olga Menzelová (42) prostřednictvím sociálních sítí. Ta vyslyšela manželovo poslední přání a neuspořádala pohřeb. Veřejnosti ale nakonec uctění režisérovy památky umožnila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy