Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Loď Crew Dragon společnosti SpaceX odletěla do vesmíru: První pokus se nezdařil

Loď Crew Dragon společnosti SpaceX odletěla do vesmíru: První pokus se nezdařil
Zdroj: youtube
+ Další fotografie
Let do vesmíru
Loď Crew Dragon společnosti SpaceX odstartovala v sobotu ve 21:22 SELČ. Původně byl start naplánován už na středu, jenže kvůli nepříznivému počasí se zrušil, a to jen 17 minut před odletem. Do kosmu tedy odletěla první soukromé plavidlo, které do vesmíru vyneslo posádku.

Již ve středu měla do vesmíru vyrazit loď Crew Dragon společnosti SpaceX Akce byla však kvůli nepříznivým bouřkovým podmínkám zrušena, a to pouhých 17 minut před plánovaným startem. Náhradní termín byl přesunut na sobotu, tedy na 30. května.

Sobotní let

V sobotu už počasí lodi Crew Dragon přálo. Raketa odstartovala ve 21:22 SELČ. Společnost SpaceX si může na konto připsat svůj největší úspěch. Vůbec poprvé mají dopravit lidskou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Loď Crew Dragon, která odstartovala v sobotu večer, se testovala již několik let. Do kosmu startovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Posádka je tvořena astronauty NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem. Pro Spojené státy je to další historický moment, protože do vesmíru posílá americké astronauty na americké lodi poprvé po devíti letech. Naposledy se tak stalo v roce 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů.

"Je to splněný sen, pro mě i pro všechny ve SpaceX. Když jsem společnost v roce 2002 zakládal, popravdě jsem si nemyslel, že se to kdy stane. Tak na 90 procent jsem očekával, že se nám nepodaří ani dostat na oběžnou dráhu menší raketu," popsal jen pár hodin před prvním plánovaným startem zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk

Ve videu se můžete podívat, jak probíhal start rakety.

Exploze prototypu

Zatímco se astronauti NASA připravovali na odlet do vesmíru, v Texasu se testoval prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX. Raketa však v pátek explodovala na testovací rampě. Podle agentury Reuters nehoda nijak nesouvisí se sobotním plánovaným letem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy