Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Listopad přináší velké změny: Povinné zimní pneu a zdražení elektřiny i veřejné dopravy

Bude se oteplovat.
Zdroj: Unsplash.com
změny
S listopadem přichází spousta změn, na které by se lidé měli připravit. S platností od prvního dne tohoto měsíce je například povinné mít přezuto na zimní pneumatiky, přijde ale i zdražení elektřiny a veřejné dopravy, nastane změna u daně z nemovitosti, tisícům certifikátů EET vyprší platnost a ve vlacích Českých drah se cestující budou moci připojit na bezplatnou Wi-Fi.

S prvním listopadovým dnem přichází i několik podstatných změn. Jednou z těch úplně nejpodstatnějších je povinnost mít u auta přezuté zimní pneumatiky. Ta platí od 1. listopadu do 31. března, pokud je zároveň splněna podmínka, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, popřípadě lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza vyskytnout. Změn ale s listopadem přichází mnohem víc.

Vypršení platnosti certifikátů EET

Celkem 38 tisícům certifikátů EET končí v listopadu platnost. Neobnovují se automaticky a proto je potřeba, aby podnikatelé, kterých se to týká, vyměnili svůj starý certifikát včas za nový. Pokud tak neučiní a nebude odesílat údaje o evidované tržbě, hrozí jim pokuta ve výši až půl milionu korun.

Zdražení elektřiny a veřejné dopravy

Energetické společnosti ČEZ a E.ON zvedají od listopadu ceny elektřiny o 5 procent. Hlavním důvodem ke zvednutí cen jsou dražší emisní povolenky, které musí uhelné elektrárny v EU kupovat. Podraží i veřejná doprava v Libereckém kraji, nárůst cen poznamená hlavně střednědobé trasy. Doprava se o něco prodraží i obyvatelům Valašského Meziříčí, kteří budou muset platit MHD, která byla dosud zdarma.

Wi-Fi zdarma ve vlacích Českých drah

České dráhy plánují během listopadu spustit bezplatnou Wi-Fi v dalších zhruba 338 soupravách. Aktuálně je internet zdarma dostupný zhruba v tisícovce železničních vozů.

Změna u daně z nemovitosti

S prvním listopadovým dnem vešla v platnost novela zákona rozšiřující okruh lidí, kteří jsou osvobozeni od daně z nabytí nemovitosti. Osvobození dosud platilo v případě prvního úplatného nabytí vlastnického práva ke stavbě rodinného domu, k pozemku nebo k právu stavby, pokud je součástí stavba rodinného domu, a také k jednotce v bytovém domě. Nově bude od daně osvobozena i bytová jednotka v rodinném domě, ovšem podle serveru TN.cz pouze pro případy, kdy dojde k nabytí tohoto práva od 1. listopadu a později.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy